Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Homosexuálové budou vládnout.‘ Skandální kázání nelze přejít, kritizuje projev kněze Halík

Petr Piťha a Tomáš Halík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Piťha a Tomáš Halík. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Trestní oznámení, kritiku od několika duchovních a také podporu od primase českého Dominika Duky si vysloužila jedna z výrazných církevních autorit v zemi, Petr Piťha. Probošt kapituly Všech svatých na Pražském hradě při projevu v katedrále sv. Víta rozbil tradiční představu kostela jako místa smíření. Agresivní kázání namířil proti mezinárodní úmluvě upravující prevenci proti domácímu násilí, Piťha v dokumentu vidí ohrožení tradiční rodiny.

Piťha vystoupil na bohoslužbě při příležitosti svátku svatého Václava 28. září v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. V promluvě se po několika slovech o odkazu patrona českých zemí nadechl k tvrdé kritice takzvané Istanbulské úmluvy, jejímž cílem je zakotvit ochranu obětem domácího násilí s důrazem na práva žena do legislativy. Piťha se proti ní vymezil mimořádně ostrými slovy, v nichž málem zvěstoval apokalypsu tradičnímu spojení muže a ženy.

„Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány, bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění. Určení pohlaví vašich novorozenců podle pohledu do jejich klína bude zrušeno. O svém pohlaví rozhodne dítě samo, a proto budete povinni je vychovávat bezpohlavně a potažmo mu nebudete moci dát ani jméno,“ kázal.

Kdo a proč by měl rodiny připravit o jejich potomky, už přítomným nevysvětlil. Úmluva vzešla z Rady Evropy, v platnost vstoupila roku 2014. Česká republika se k ní podpisem připojila předloni, na definitivní stvrzení tuzemského parlamentu však stále česká. Nad Piťhovým kázáním se pozastavilo několik duchovních autorit. Respondenti oslovení serverem Lidovky.cz se shodli, že takto agresivní řeč by neměla mít na půdě boží místo.

„Kázání Petra Piťhy je skutečně skandální a fakt, že bylo proneseno v katedrále a navíc v den velké církevní i státní slavnosti, znamená, že tento skandál, opravdu ‚veřejné pohoršení‘, nelze jen tiše přejít a ‚zamést pod koberec‘, jak se v církvi bohužel dlouho se skandály zacházelo,“ sdělil teolog, vysokoškolský pedagog a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.

‚Tato rétorika poškozuje obraz církve‘

Projev se Halíka dotkl i z toho důvodu, že za minulého režimu oba muže v křesťanském disentu pojila blízká spolupráce. Odtud vyvěrá velká Piťhova autorita uvnitř církve, protože pomohl jejímu přežití komunistické éry. Váhu jeho svatováclavskému projevu dodává i skutečnost, že se několik let řadil k nejbližším spolupracovníkům současného pražského arcibiskupa Dominika Duky, jenž se bohoslužby účastnil jako koncelebrant.

„Homosexuálové budou prohlášení za nadřazenou vládnoucí třídu, vy budete patřit k podřadné výpomocné třídě a pracovat podle pokynů mocných elit, které budou určovat, co se smí a co se nesmí říkat. Budete postaveni pod všechny živočichy, kteří se pohlavně rozmnožují, protože pro kočky, žáby a ani hmyz zaváděné zákony neplatí,“ promlouval k věřícím Piťha, podle kterého odpůrci takových zákonů skončí v pracovních táborech.

Dominik Duka a mše v Katedrále sv. Víta
Tomáš Halík.

Podobně jako teolog Halík smýšlí o svérázném kázaní proděkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Benedikt Mohelník. Podle jeho soudu se nechal Piťha svést k projevu, jenž k oslavě české státnosti nenáleží. „Katedrála je první kostel pražské diecéze, navíc je tam kaple svatého Václava. Konfrontační až agresivní rétorika, která v kázání zaznívala, je naprosto nepřijatelná a poškozuje obraz církve,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Arcibiskup Piťhu podpořil

Ne všichni přítomní zůstali při Piťhově řeči na místě až do samého konce. „Po několika prvních větách jsem vstal a s rodinou odešel. Takto agresivní projev jsem v kostele ještě nezažil. Jako otec od dvou dětí se opravdu žádným homosexualismem ani genderismem ohrožen necítím. Považuji to za totální skandál, kterému na výročí sv. Václava přihlížel kardinál,“ řekl serveru Lidovky.cz  jeden z rozhořčených katolíků, který se bohoslužby zúčastnil.

Kdo Piťhu pozval?

Ačkoliv se bohoslužba konala v katedrále sv. Víta, vedení tamější kapituly se na její organizaci nepodílelo. Probošt kapituly, biskup Václav Malý, byl ten den v kanadském Torontu, protože pečuje o české věřící v zahraničí. Děkan Ondřej Pávek pak pro Lidovky.cz potvrdil, že on duchovního Piťhu na místo nezval.
„Ke mně se dostala informace, že se to domlouvalo přes pana kardinála (Duku). Nevěděl jsem, o čem bude monsignore Piťha hovořit, nepodléhá to žádné kontrole,“ uvedl děkan Pávek, který se k samotnému obsahu projevu vyjádřit nechtěl.
Biskup Malý má k Piťhově řeči výhrady. „Myslím si, že ten styl a tón by měl být jiný. Je třeba velkorysosti, lidi je potřeba povzbuzovat a ne věci líčit černobíle,“ uvedl pro Lidovky.cz Malý. 
Piťha jako kazatel nebyl ústřední postavou bohoslužby, tu celebroval kanovník Jan Balík.

Neúnosným se projev probošta kapituly všech svatých, jenž se v 90. letech pohyboval i v politice coby ministr školství v první vládě Václava Klause, stal pro spolek Česká ženská lobby. Sdružení podalo na Piťhu k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení. „Mohl se dopustit šíření poplašné zprávy. Mnohá tvrzení, která z jeho úst zazněla ve spojitosti s ratifikací úmluvy, se nezakládají na pravdě,“ podotkla pro Lidovky.cz za spolek Hana Stelzerová.

Istanbulskou úmluvu na české politické scéně dlouhodobě kritizují lidovci, mají ji za zbytný dokument. Podle nich se s danou problematikou dostatečně vypořádává český právní řád. „To, co říkal, monsignore Piťha, byla buď nadsázka, nebo to bylo skutečně přitažené za vlasy. Já bych to nepřeceňoval, bylo to jedno kázání. Myslím, že tady padají daleko horší věci,“ uvedl pro LN šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Vyloženého zastání se pak Piťha dočkal z nejvyšších církevních míst, slova souznění mu adresoval pražský arcibiskup Dominik Duka. „Jako předseda České biskupské konferenci vyjadřuji podporu Mons. Petrovi Piťhovi v souvislosti s kázáním proneseným na svátek sv. Václava,“ napsal primas český ve svém prohlášení (oficiální postoj hlavních českých církví k úmluvě zde).

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť
Už vám zase spadla Wi-Fi? 5 tipů na kvalitní domácí síť

Minulý a letošní rok znásobil potřeby na kvalitní a stabilní připojení. Pracujeme a učíme se z domova, streamujeme videa, hrajeme online hry,...