Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Homosexuálové projdou Prahou, opět pod záštitou primátora

Praha zářila barvami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha zářila barvami | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Podpořit rozmanitost a přispět k respektu k jinakosti má za cíl již druhý ročník takzvaného duhového průvodu Prague Pride, kterým letos vyvrcholí festival sexuálních menšin v Praze.

Svou záštitu nad ním opět převzal primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, informovala Lidovky.cz mluvčí magistrátu Tereza Králová. Loňský pochod vyvolal právě kvůli primátorově záštitě značné kontroverze. Proti vystoupil jak prezident Václav Klaus, tak i regionální rada ODS Vysočina. Prezident kritizoval stanovisko vedení ODS, které podle nej k festivalu "nepochopitelně mlčelo". Strana prý tak vyklízí konzervativní pozice, když primátorovu záštitu neodsoudilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Vlnu protestů však mnohem rázněji spustil prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech se vyjádřil jako o "deviantních spoluobčanech".

Dáme barvy dohromady

Průvod Prahou projde 18. srpna změněnou trasou, z Václavského náměstí se vydá na Střelecký ostrov. Pořadatelé očekávají, že se letos do průvodu zapojí víc lidí než loni, kdy jich dorazilo 8000. "Průvod hrdosti" bude vyvrcholením celého festivalu, který bude probíhat již od 13. srpna. Nabídne osm desítek koncertů, výstav, večírků i diskusí.

Sloganem letošního ročníku je "Dáme barvy dohromady". Pořadatelé chtějí představit hlavně skupiny, které zůstávají spíš skryty. Přiblížit se chystají třeba život postižených homosexuálů, transsexuálů či homosexuálních Romů. Přehlídka i průvod mají podpořit rozmanitost a přispět k respektu k jinakosti. "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit jeden z nejzajímavějších a nejlepších festivalů Pride ve střední a východní Evropě," dodal ředitel přehlídky Czeslaw Walek.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!