14. března 2010 20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Homosexuálové vyzývají Kocába: Umožněte nám vychovávat děti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 105Diskuse
Homosexuálové - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Homosexuálové - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA/BRNO Občanské sdružení gayů a lesbiček STUD Brno poslalo ministru pro lidská práva Michaelu Kocábovi výzvu s názvem "Dobro dětí ve všech rodinách", kterou podepsalo 2000 lidí. Signatáři požadují, aby bylo homosexuálům žijícím v registrovaném partnerství umožněno individuálně osvojovat děti. Podle zákona o rodině mohou dítě adoptovat pouze manželé.

Výzva je zveřejněna na webu STUD a podepsali ji mimo jiné i zpěvák Pavel Vítek a jeho partner producent Janis Sidovský. Podle členů výzva "dokládá řadou citovaných odborných stanovisek, že lesby a gayové mohou být stejně dobrými rodiči jako heterosexuálky a heterosexuálové".

Výzva na webu STUDu - ZDE

Signatáři tvrdí, že výzvou veřejně odmítají petici s názvem "Dobro dětí především", kterou na protest proti možným adopcím homosexuály zorganizovala místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Nesouhlasíme s názory paní Šojdrové ani s tím, že jsou z našich daní placeni poslanci jejího limitovaného rozhledu," řekl Janis Sidovský.

Ministr Kocáb už dříve uvedl, že chce možnost individuálního osvojení dítěte navrhnout v novele zákona o registrovaném partnerství. K předložení změny jej loni v červnu vyzvala vládní rada pro lidská práva. Podporu individuálním adopcím dětí homosexuály nedávno vyjádřili i zelení.

Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy nejtěsnější většinou přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), hlasovali pro něj i komunisté. Proti zákonu se naopak postavili lidovci i drtivá většina ODS.

Aby zákon vůbec prošel, přidali do něj poslanci zmíněnou pasáž zakazující adopce. Podle statistiky publikované počátkem ledna na portálu Colourplanet, která vycházela z údajů matrik jednotlivých krajů, za tři a půl roku platnosti zákona uzavřelo registrované partnerství 917 homosexuálních párů. Vztah naopak oficiálně ukončilo 34 dvojic.

ČTK, Lidovky.cz
  • 105Diskuse