Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hon na rekordy se nechystá

Česko

PRAHA Doby, kdy mistrovství světa v atletice přineslo záplavu světových rekordů, jsou dávno pryč. Dvě třetiny rekordů, zejména ty vytvořené v osmdesátých a v první půlce devadesátých let minulého století, totiž patří do kategorie nedosažitelných pro současnou generaci sportovců výrazně více kontrolovanou dopingovými komisaři.

A ať už si každý o zašlých světových maximech myslí cokoli, v atletice není síla, která by je dokázala vymazat z historických tabulek.

Proto současný atletický svět už upouští od rétoriky maximálních výkonů a láká obecenstvo na velké souboje. Vedle lákavého pozlátka v mužském sprintu na 100 metrů nabídne MS v Ósace přehršli velkých bitev.

V řadě disciplín se přetahují dva vyrovnaní borci, v mužském oštěpu je hned trojice kandidátů na zlato. „To bude pořád lidi přitahovat. Nejde o světové rekordy, jde hlavně o vítězství,“ myslí si tyčkařský trenér Boleslav Patera.

Výjimka jménem Vlašičová

„Nikdy nevíte, kdy se někomu podaří rekord překonat, protože vždycky může někdo vyletět,“ podotýká fenomenální čtvrtkař Michael Johnson. Druhým dechem ale dodává. „Zlepšit si ve sprintu osobní rekord například o tři desetiny sekundy, když už jste ve světové špičce, je pro většinu sportovců mimo jejich možnosti.“ Vzrušení z posouvání lidských možností občas rozčeří světová zpravodajství v mužských disciplínách. A to z drtivé většiny v bězích. Ženy jsou na tom s rekordy hůře. Maxima padají prakticky jen v nových odvětvích tyči, kladivu nebo v běhu na 3000 m překážek.

Jednou z výjimek se může stát výškařka Blanka Vlašičová. Letos si zlepšila maximum na 207 centimetrů a dvakrát nadějně útočila na světový rekord (209 cm), který drží už 20 let Stefka Kostadinovová.

„Cítím teď velkou formu. Věřím, že rekord v brzké době padne,“ tvrdí odhodlaně chorvatská atletka, která je se 193 centimetry vyšší i než většina mužských skokanů. Svázat nohy může třiadvacetileté Vlašičové, která zatím čeká na velkou medaili, obrovská vlna chorvatského očekávání.

„Na trénincích není vůbec nervózní. Výkony jí zvedly sebevědomí,“ pochvaloval si její otec a trenér Josko Vlašič.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!