130 let

Honeckerův bunkr bude zpřístupněn

Česko

PRENDEN Skoro 19 let po pádu berlínské zdi bude veřejnosti zpřístupněn protiatomový bunkr politických elit zaniklé Německé demokratické republiky. Vnitřek rozsáhlého krytu ležícího severně od Berlína budou moci návštěvníci spatřit od soboty až do konce října, uvedla agentura DPA. Poté už budou jeho tlusté zdi pro veřejnost navždy uzavřeny.

Podzemní bunkr v Prendenu byl vybudován proto, aby se zde před válečnou hrozbou atomového útoku mohla ukrýt hlava tehdejší NDR Erich Honecker a další politické špičky východního Německa. Do třípatrového krytu se vešlo skoro 400 lidí a přežít zde mohli dva týdny.

Zpravodaj, lékař i kuchař Za stavbu bunkru, který měl být nejmodernějším ze všech zemí Varšavské smlouvy, utratila vláda NDR 230 milionů východoněmeckých marek. Uvnitř je i pracoviště pro technika zpravodajství, zdravotníka či kuchaře.

Bunkr v lesích 40 kilometrů od Berlína byl uzavřen v roce 1993, přesto zde byla občas zaznamenána vloupání a vandalismus. Fotograf a šéf skupiny Berliner BunkerNetzwerk (BBN) Hannes Hensel proto nyní úřadům slíbil, že když mu dovolí bunkr dočasně zpřístupnit pro veřejnost, postará se posléze o jeho permanentní uzamčení.

Kromě toho má Hensel také možnost si celý objekt o ploše 7500 metrů čtverečních z dob studené války nafotit. Navíc návštěvníkům zde bude sloužit jako jeden z průvodců.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás