Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hůlka, Duka, Ovčáček. Kancléř Mynář slaví padesátiny na Pražském hradě

Česko

  19:05
Praha - Současní i bývalí ministři, představitelé byznysu a další veřejně známé osobnosti ve čtvrtek přišli na oslavu 50. narozenin hradního kancléře Vratislava Mynáře. Narozeninová party se koná v Jižních zahradách Pražského hradu, které byly kvůli akci celý den uzavřeny. Další části areálu Hradu byly turistům přístupné.

Pražský arcibiskup Dominik Duka přichází na oslavu padesátých narozenin kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. foto: ČTK

Jako první dorazil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Krátce po něm prošli do zahrady, odkud se ozývala cimbálová hudba, sportovní manažer Miroslav Černošek nebo bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Ten novinářům řekl, že kancléři přinesl k narozeninám whisky. Další hosté chodili s květinami nebo obrazy.

Čím Mynáře obdaruje, neprozradila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Na dotaz, jak hodnotí výběr místa pro konání oslavy, poznamenala, že prostory na Hradě si může pronajmout kdokoliv. „Podle informací, které mám z médií, si pan kancléř za pronájem prostor zaplatil,“ dodala. Ze současných členů kabinetu se oslavy zúčastnil také šéf resortu průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Mezi gratulanty byl pražský arcibiskup Dominik Duka. Přišel šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, krátce před sedmou hodinou večer prošel kolem novinářů mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Myslím, že je hezké, že pan kancléř přispěje do rozpočtu Správy Pražského hradu částkou minimálně 180 000 korun,“ komentoval Ovčáček výběr místa. Dodal, že cena pronájmu je dostupná na stránkách Pražského hradu. Ovčáček již dříve uvedl, že peníze se použijí na opravu památek.

Vratislav Mynář uspořádal oslavu svých padesátin na Pražském hradě.
Generální ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš...

Mezi pozvanými jsou podle dřívějšího vyjádření Mynáře prezident Miloš Zeman, zpěvák Daniel Hůlka nebo poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD). Prezident se dnes k oslavě vyjádřil na Žofínském fóru. „Až vám bude 50 let, tak pokud vůbec máte nějaké přátele, tak si je také rád pozvete,“ řekl novináři. „A jestli to někdo na Hradě vnímá kontroverzně, já to určitě nejsem,“ dodal Zeman.

Hosté přicházeli přes třetí nádvoří Pražského hradu, odkud po Býčím schodišti sestupovali do zahrady. U schodiště stáli dva členové ochranky, kteří gratulantům pomáhali projít hloučkem novinářů. Na oslavu bylo pozváno kolem dvou set hostů, po Býčím schodišti jich prošlo několik desítek, mezi nimi i generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval nebo senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Nelibě nesl zájem médií sexuolog Radim Uzel. Přítomnost novinářů u vchodu na oslavu označil za otravnou. Další hosté většinou procházeli bez komentáře.

Narozeniny v areálu Pražského hradu slavil před rokem i hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý. Kvůli oslavě si pronajal Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny, který do té doby k soukromé oslavě nebo ke komerční akci pronajat nebyl. Oslava obě místa pro veřejnost uzavřela.

Vratislav Mynář

Vratislav Mynář, podnikatel a politik, který je od roku 2013 vedoucím kanceláře prezidenta Miloše Zemana, se narodil 23. června 1967 v Kyjově. V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; dříve Strana práv občanů - zemanovci, SPOZ).

Mynář vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany. Předsedou SPOZ byl od listopadu 2010 do března 2013, v současnosti je předsedou krajské organizace strany ve Zlínském kraji. Mynář byl také šéfem prezidentské předvolební kampaně Miloše Zemana.

V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Kandidaturu si kancléř nechal schválit od prezidenta republiky. SPOZ se však do Parlamentu nedostala.

Ve své současné funkci hradního kancléře vyvolal několik kontroverzí, například dodnes nemá bezpečnostní prověrku a dlouho tajil své příjmy, otálel s podáním majetkového přiznání a v roce 2014 vyvolal diskusi jeho nákup vily v Praze, který byl podle odborníků podezřele levný.

Po rozvodu s manželkou Kamilou se v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, v květnu 2015 se jim narodil syn Vratislav.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat