2. května 2017 19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřednická vláda je zbytečný mezikrok, míní Drahoš. Horáček by přijal předčasné volby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka chce ještě v tomto týdnu podat do rukou prezidenta demisi vlády. Server Lidovky.cz tak v této souvislosti oslovil dle posledních volebních průzkumů dva nejvážnější protikandidáty Miloše Zemana v nadcházejících prezidentských volbách a zeptal se jich, jak by se v této situaci zachovali. Michal Horáček a Jiří Drahoš obdrželi od redakce čtyři stejné dotazy. Přijali by demisi? A co říkají na předčasné volby?

Lidovky.cz: Jak se má v situaci, kdy premiér oznámil, že podá demisi, zachovat prezident? Má demisi přijmout?
Horáček:
Je to chvíle, kdy prezident vstupuje do hry jako významný aktér. On je konfrontován skutečností, že pan premiér ohlásil to, co ohlásil. Můžeme se, nedej bože, dočkat vlády odborníků, stejně jako všelijakých jiných možností. Nechal bych to na něm.
Drahoš: Bylo by lepší, kdyby se problém vyřešil napřímo – tedy kdyby se objasnily všechny okolnosti, které k této situaci vedly.

Premiér oznámil demisi vlády

Lidovky.cz: Jsou pro vás předčasné volby v takové situaci ideálním řešením?
Horáček:
Ideální řešení není žádné. Je, řekněme, nejméně špatné. Pro mě by předčasné volby přijatelné byly.
Drahoš: Když už situace nastala, měla by vláda dovládnout do řádného termínu voleb - ve zbývajícím období se pak může ukázat, co vše je vlastně v pozadí. Poté nechť rozhodnou sami voliči.

Lidovky.cz: Byla by pro vás přijatelná případně i úřednická vláda?
Horáček:
Záleží na tom jaká. Dal bych raději přednost volbám a nechal promluvit občany. Ať se mohou lidé angažovat jako aktéři politického prostoru o budoucnosti i současnosti.
Drahoš: Jmenování úřednické vlády považuji za zbytečný mezikrok, který by nepřinesl nic dobrého.

Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, přišel do redakce serveru Lidovky.cz a...
Textař Michal Horáček.

Lidovky.cz: Čekal jste od premiéra Sobotky takové řešení současné situace?
Horáček: Ne, to jsem nečekal. Dokonce ani jeho vlastní kolegové to nečekali. Je to razantní krok, který vyžaduje velkou odvahu. Je to určitě významná věc. Jen bych konstatoval takovou poznámku: ve sněmovně je několik zákonů, které je důležité přijmout. Momentálně jsou rozpracované. Jde například o zákon o telekomunikacích. Víme, že všechno má svou cenu. V momentě, kdy by byly předčasné volby, zřejmě by již nebyl schválen například tento důležitý zákon. To si musíme uvědomit.
Drahoš: Vzhledem k tomu, že se situace vyvíjela už poměrně dlouho, je to krok překvapivý. Jako prezident bych určitě už dříve pozval oba hlavní aktéry na Hrad ke smírčímu, chcete-li vysvětlovacímu jednání, a pokusil se s nimi hledat průchodné řešení.

  • 32Diskuse
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky