9. května 2017 14:19, aktualizováno  14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horáček píše Zemanovi: Nemohu přihlížet, když chcete nastolit 'demokracii' carské povahy

Textař Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Textař Michal Horáček. | foto: ČTK

PRAHA Kandidát na prezidenta Michal Horáček v úterý odeslal otevřený dopis současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. V něm kritizoval jeho působení ve funkci prezidenta, při němž podle něj Zeman mimo jiné zneuctil Ústavu a zneužil své postavení. Horáček v dopise dále uvedl, že udělá vše pro to, aby pomohl probudit Českou republiku.

V dopise Horáček uvedl příklady situací, kdy podle něj Zeman porušil slib, kterým se při vstupu do funkce prezidenta zavázal k tomu, že bude zachovávat Ústavu a současně nezneužije svého postavení.

Své postavení Zeman podle Horáčka zneužil například v roce 2013, když „ jmenoval vládu svých kamarádů“. Horáček připomněl i Zemanovo „skandální chování nad českými korunovačními klenoty, jemuž měl bohužel příležitost se pošklebovat celý svět“.

Popřením své ústavní povinnosti odvolat ministra financí na základě návrhu předsedy vlády Zeman podle Horáčka „upřednostnil zájem svého znovuzvolení nad zájmy občanů“. Jeho spojení s Andrejem Babišem, o kterém má svědčit i skutečnost, že jejich setkání bylo pro prezidenta důležitější než pietní akt na Vítkově, Horáček označil za „mocenský pakt dvou lidí z nejužší mocenské elity, kterým chce v Česku nastolit ‚demokracii‘ carské povahy“.

Již v pondělí Horáček vyjádřil nesouhlas se Zemanovým postupem ve věci odvolání současného ministra financí Andreje Babiše. Návrh na odvolání ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše je totiž podle prezidenta Miloše Zemana v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy, oznámil v pondělí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

08.května 2017 v 20:51, příspěvek archivován: 09.května 2017 v 14:09

Koaliční smlouva nad Ústavou? A zítra smlouva s Lukoilem? Tenhle carský styl chci z Hradu vymést.

Otevřený dopis prezidentu republiky, panu Ing. Miloši Zemanovi

Vážený pane prezidente,

nepatřil jsem mezi Vaše voliče. Ale Vaši volbu jsem přijal a když jste na svou čest sliboval, že budete zachovávat Ústavu a svého postavení nezneužijete, věřil jsem Vám.

Zklamal jste mě. Stejně jako mnoho z těch, kteří Vám v prezidentských volbách svůj hlas dali; sdělují mi to všude tam, kde žijí a pracují a kde je při svých cestách navštěvuji.

Svůj slib jste neplnil. V roce 2013 jste svého postavení zneužil a jmenoval vládu svých kamarádů. Sněmovna ji nikdy neschválila. A pak ani voliči, kteří mnohým z jejích členů reprezentujících stranu s názvem „Zemanovci“ ve štítě v parlamentním působení zabránili.

Svou první ústavní povinnost, zastupovat náš stát, jste vykonával nehorázným způsobem. A nejen skandálním chováním nad českými korunovačními klenoty, jemuž měl bohužel příležitost se pošklebovat celý svět. Bylo to i tehdy, když jste naším jménem sděloval čínským předákům, že se od nich přijíždíte učit, jak „stabilizovat společnost“.

A tehdy, když jste v našem zastoupení jezdil na ostrov Rhodos bratříčkovat se s ruskými činiteli někdejší zločinné KGB.

A samozřejmě i ve státní svátek, kdy se z našeho pověření prezident účastní pietního aktu k uctění památky těch, kteří se o náš stát skutečně zasloužili. Pro vaše mocenské záměry bylo přednější sejít se s panem Andrejem Babišem.

Ano, prohlásil jste „My zemani znásilňujeme“. Ale že se to mělo týkat Ústavy? Vždyť nyní jste Ústavě nadřadil i koaliční smlouvu mezi vládními stranami. Ale koaliční či jakákoli jiná smlouva nemá vliv na ústavní povinnost prezidenta republiky odvolat ministra na základě návrhu předsedy vlády. Vy jste se přesto rozhodl upřednostnit zájem svého znovuzvolení nad zájmy občanů dosud právního státu. Je zjevné, že k jeho uskutečnění se ucházíte o vliv finančně a mediálně bezprecedentně silného ministra financí.

Na ohlášení Vaší kandidatury jsem reagoval obratem a jednoznačně. To Vám a všemu, co představujete, chci být alternativou. Tím spíš nemohu nečinně přihlížet teď, kdy prostřednictvím mocenského paktu dvou lidí z nejužší mocenské elity chcete u nás nastolit „demokracii“ carské povahy. Pro sebe, své děti a pro všechny občany České republiky včetně Vašich někdejších voličů chci našemu uvržení do područí gosudara a oligarchů vzdorovat ještě usilovněji než dosud.

Ne, v tomhle ohledu nechci být žádným smiřovatelem. Jsou totiž jevy a nebezpečí, s nimiž se smířit nelze. Lze s nimi jen bojovat.

Podle Ústavy nejste z výkonu své funkce odpovědný. Ale voličům se zodpovídat budete. Občanské Česko ví, že máme na víc. Začíná se probouzet. A já chci Vám, který odmítáte veřejně debatovat, tímto otevřeným dopisem říci: udělám všechno pro to, abych k tomuto probuzení přispěl.

S přáním pevného zdraví

Michal Horáček
V Praze 9. 5. 2017

Lidovky.cz

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz