Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horáková vládne basketbalové Evropě

Česko

MNICHOV/PRAHA Češi vládnou evropskému basketbalu. Drobná nadsázka je v posledních dnech určitě namístě. Po Janu Veselém, který byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem kontinentu, se stejné pocty v hlavní kategorii žen dočkala i Hana Horáková!

Kapitánka české reprezentace jasně ovládla anketu evropské divize Mezinárodní basketbalové federace FIBA před loňskou vítězkou Sandrine Grudaovou z Francie a španělskou hvězdou Amayou Valdemorovou. Čtvrtá skončila další ze stříbrných Češek z loňského mistrovství světa Eva Vítečková.

„Samozřejmě je to pocta. Je jasné, že k ocenění mi pomohlo povedené mistrovství světa,“ řekla ČTK šťastná Horáková, která momentálně hraje za istanbulské Fenerbahce. Připomenutí loňského světového šampionátu, který se hrál na podzim v České republice, je logické. Domácí tým vedený právě Horákovou na něm dokázal ve čtvrtfinále senzačně porazit obhájkyně titulu z Austrálie a mimořádnou jízdu vyšperkovat historickou stříbrnou medailí. Sama Horáková se ale dočkala ještě jedné pocty – trofeje pro nejužitečnější hráčku celého turnaje.

„Právě proto mě to vůbec nepřekvapuje. Už jen za tento šampionát si toto ocenění určitě zaslouží. Tenhle titul je opravdu ve správných rukou,“ řekl LN trenér české reprezentace Lubor Blažek, kterého potěšilo i umístění nejlepší střelkyně týmu Evy Vítečkové.

„Hrozně bych jí přál, aby byla ještě výš. Ale v téhle konkurenci je čtvrté místo výborné,“ dodal.

A komplimenty na české hráčky nešetřili ani nejvyšší představitelé FIBA.

„Pro mě je Hana Horáková tváří české reprezentace posledního desetiletí. Je to zářný příklad pracovitosti a vítězné mentality,“ řekl prezident evropské divize FIBA Olafur Rafnsson.

Její houževnatost vyzdvihl i generální sekretář FIBA Nar Zanolin.

„Díky tomu by mohla být šampionkou v kterékoliv disciplíně. Jsem šťastný, že si vybrala právě basketbal,“ vysekl funkcionář FIBA poklonu Horákové, která ještě neoznámila, jestli bude reprezentaci k dispozici i na letošním mistrovství Evropy.

„Je to velké téma. Nechci, aby byla pod tlakem rychlého rozhodnutí. Musí to pořádně zvážit i kvůli rodině. Ale věřím, že tým bude opět silný,“ neztrácí naději Blažek.

Mít nejlepší evropskou basketbalistku v týmu se jen tak nepoštěstí. I když Horáková není první Češkou, která na toto ocenění dosáhla. V roce 1996 se z titulu radovala Eva Horáková, tehdy ještě pod dívčím jménem Němcová, v anketě italského deníku Gazzetta dello Sport.

FIBA uděluje trofeje až od roku 2005 a hned třikrát si ji odnesla ruská podkošová hráčka Maria Stěpanovová. Pod jednom titulu si pak připsaly i Lotyška Jekabsoneová-Zogotová a Grundaová z Francie.

***

Hana Horáková

* Narozena: 11. 9. 1979, Bruntál * Výška a váha: 182 cm, 74 kg * Pozice: rozehrávačka/křídlo * Klub: Fenerbahce Istanbul * Předchozí působiště: USK Praha, Gambrinus/Fris. Sika Brno * Největší úspěchy: MS 2010 -stříbro; ME 2005 - zlato, ME 2003 -stříbro; OH 2004 - 5. místo, MS 2006 a OH 2008 - 7. místo; vítězka Evropské ligy 2006; 10x mistryně české ligy, 10x vítězka Č. poháru * Ocenění: nejlepší hráčka Evropy 2010; nejužitečnější hráčka MS 2010, členka All Stars týmu ME 2005 a MS 2010; hráčka ČR (03, 04) * Rodinný stav: vdaná * Ostatní: v reprezentaci začínala v 19 letech; na Pedagogické fakultě vystudovala učitelství tělesné výchovy a speciální pedagogiku; má přezdívku Machule

Autor: