2. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hořčice a klobásy na pomníku letců. Pošlapání úcty k válečným hrdinů, míní plukovník Knížek

Průběh akce za tradiční rodinu u památníku na pražském Klárově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průběh akce za tradiční rodinu u památníku na pražském Klárově. | foto: Ondřej Urbaník

PRAHA Jako piknikový stůl i prolézačka v jednom. Takové funkce měl v sobotu před začátkem pochodu za tradiční rodinu památník československých válečných letců na pražském Klárově. „Toto chování bylo šokující. Pokud někdo nemá úctu k památce padlých letců, ať nevyzývá k úctě k rodině,“ řekl serveru Lidovky.cz plukovník generální štábu Aleš Knížek.

Server Lidovky.cz v sobotu informoval o případu, kdy se památník československých letců z druhé světové války stal zastávkou nevybíravě se chovajících turistů. Ještě v ten samý den si přitom ze sochy okřídleného lva na pražském Klárově udělali piknikový stůl účastníci pochodu za tradiční rodinu a proti právu na potrat.

Pomník Čechoslováků, kteří se zapojili do druhé světové války v řadách britského královského letectva, se stal v sobotu prolézačkou pro děti i příhodný stolek pro papírové tácky s chlebem, klobásou a hořčicí.

Zdeňka Rybová, z Hnutí pro život, které pochod organizovalo, serveru Lidovky.cz řekla, že účastníky protestu na nevhodnost chování marně upozorňovali. „Při tom počtu okolo devíti tisíc lidí bylo téměř nemožné to uhlídat. Několikrát jsem z pódia vyzývala lidi, aby i s dětmi prostor památníku opustili,“ řekla Rybová s tím, že se podle ní určitě nejednalo o úmysl pořadatelů.

Památník ještě neobležený účastníky pochodu.

Památník ještě neobležený účastníky pochodu.

Chyba prý byla především na straně samotných rodičů. „Po dětech měli vyžadovat určitou dávku úcty k památníku a vysvětlit jim proč. Za organizátory musím říct, že nám to také vadilo a upozorňovali jsme na to i prostřednictvím přítomných policistů,“ dodala organizátorka. Zda policisté na místě nějak reagovali není zřejmé, upozornili prý ale přítomné, že při pádu z pomníku hrozí vážná zranění.

Ředitel VHÚ Knížek: ‚Smutná záležitost, nemám slov.‘

Uvedla také, že ač nepovažuje celou věc za šťastnou, v počínání protestujících nevidí zlý úmysl nebo snahu hanobit odkaz československých letců. Pro plukovníka generálního štábu a ředitele Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleše Knížka to je ale prý smutná záležitost.

„Odkaz československých letců není pro historii české armády žádná zanedbatelná položka. Jestli někdo nechápe význam toho pomníku a není schopen s pokorou svým dětem vysvětlit, proč to tam je a udělá si z toho piknikový stůl, tak to o něčem svědčí. Nemám k tomu slov,“ řekl serveru Lidovky.cz Knížek.

Aleš Knížek.

Aleš Knížek.

Podle něj je podobným chováním pošlapávána úcta k lidem, kteří dobrovolně položili životy za svobodu Československa. „Když někdo říká, že chce tradiční rodinu, tak taková rodina je přece mimo jiné založena i na uvědomění si historie svého národa a vědí o pilotech Royal Air Force, kteří položili život za tento národ,“ myslí si v ředitel VHÚ.

S památníky a hroby válečných hrdinů ale prý obecně negativní zkušenosti nemá, lidé se k nim prý dokážou ve většině případů patřičně chovat. Připomněl například udržování pomníčků obětí pražského povstání. „Toto chování ale bylo šokující. Pokud někdo nemá úctu k památce padlých letců, ať nevyzývá k úctě k rodině,“ dodal k dění na sobotní akci.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky