Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. února 2016 8:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hořela policejní auta. Radikálové chtějí veganské jídlo pro vězněného ‚soudruha‘

Policejní auto zapálil zatím neznámý žhář v pražských Hajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní auto zapálil zatím neznámý žhář v pražských Hajích. | foto: iDNES.tv

PRAHA K zapáleným policejním autům v pražských Hájích se přihlásili levicoví extremisté ze Sítě revolučních buněk. Důvodem útoku je prý podpora vězněného Martina I., kterého policie viní z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.

Více jak půl roku se extremistická Síť revolučních buněk nepřihlásila k žádnému většímu útoku, kromě několika incidentů v restauraci Řízkárna. Nyní se razance útoků zvýšila. V noci na neděli někdo zapálil v pražských Hájích dvě policejní auta. Scénář byl trochu jiný, než v předchozích případech, nyní žháři údajně použili časované zápalné zařízení. Návod na jeho výrobu zveřejnili na začátku ledna.

„Požár byl iniciován časovaným zápalným zařízením. Odpovědnost za tuto sabotáž přebírá Síť revolučních buněk (SRB) – buňka Solidární subverze. Auta byla zapálena v solidaritě s anarchistou Martinem I. Ten je držen v zajetí ve Vazební věznici Praha,“ napsali extremisté v komuniké.

Po zatčení útoků přibylo

Jde o snahu vymoci Martinovi I. ve vazební věznici veganskou stravu, která není standardně nabízena. Na to si mimo jiné už několikrát stěžovala i sestra Martina I. a jeho přátelé, kteří s útoky nemají údajně nic společného. Ti se snaží podobné jídlo anarchistovi posílat skrze balíčky a psát stížnosti vězeňské službě. Nově také na jeho podporu založili peněžní sbírku.

Revoluční buňky přirovnaly odepírání veganské stravy k mučení. „Solidaritu vyjádřenou v podvratné aktivitě namířené proti strukturám, které mučí našeho soudruha a zajišťují pokračování kapitalismu. Policie je součást takových struktur. To proto sabotáž mířila na její auta, která jí slouží jako podpůrná technika při šíření útlaku,“ odůvodňují zapálení policejních aut.

Útoky levicových extremistů v roce 2015:

Tyto útoky uvádí extrémisté jako odvetu za dubnový zásah proti levicové scéně. Během nich vzplálo pět policejních aut.

  • 4. 7. hořelo policejní auto u nádraží Praha – Bubny
  • 1. 7. hořelo policejní auto poblíž pražské stanice metra Strašnická
  • 28. 6. v Mostě v ulici V. Řezáče někdo zapálil dvě policejní auta
  • 15. 5. hořelo policejní auto v Hostivařské ulici v Praze

Policie totiž loni v dubnu zahájila velkou akci proti extremistům, na jejímž konci skončili tři lidé ve vazbě. Dva z nich, Martina I. a Petra S., policie podezřívá z přípravy útoku na vlak s vojenským materiálem či vozy z nedaleké automobilky. Scénář možného útoku server Lidovky.cz detailně zrekonstruoval dle policejních dokumentů.

Policie mimo jiné oba obviněné podezřívá z členství v Síti revolučních buněk. Společenství, které tvoří autonomní skupiny, na sebe upozornilo už na začátku roku 2014, kdy jeho členové zapálili policejní auto v Litvínově. Po uvěznění „prvních českých teroristů“ žhářské útoky zintenzivněly.

Poslední útok v Hájích přichází po ataku na komunitní centrum Klinika, na něž měli útočit maskovaní pravicoví extremisté. Klinika však nikdy žhářské útoky Sítě revolučních buněk nepodporovala a od začátku se od nich distancovala. To zástupci Kliniky mimo jiné zopakovali i na začátku minulého týdne.

Dubnový zásah policie proti extremistům čelí také značné kritice. Někteří aktivisté ho považují za příklad policejní represe. V kauze prý chybí jasné důkazy a proto požadují prošetření celého zásahu.

PSALI JSME TAKÉ:

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!