Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Horká židle je opět volná

Česko

Na poslední chvíli – Filipiová mění vedení svatoanenské nemocnice

BRNO Pouhých dvacet měsíců je průměrná životnost ředitele brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny za posledních sedm let. Její další šéf Petr Koška se může o židli bát pouhý rok po jmenování do funkce. Jako jeden ze svých posledních kroků před jmenováním nové vlády vyhlásila ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová výběrové řízení na jeho post. Za podmínek, které připouštějí řadu kandidátů.

Personální kolotoč v čele jedné z největších tuzemských nemocnic tak pokračuje. Ředitelé mohou jen vzpomínat na svou předchůdkyni Alenu Štětkovou, která zařízení řídila deset let.

Sám Petr Koška ale celou situaci nevidí fatálně. „Na místo jsem byl jmenován bez výběrového řízení, takže moje očekávání bylo takové, že k jeho vypsání jednou musí přijít,“ řekl LN. Podle něj je vypsání výběrového řízení „legitimní a správné“. Zda se ale sám přihlásí zatím nepotvrdil. „Předpokládám, že ano, ale zatím je to čerstvé a budu vše zvažovat,“ dodal.

Koška vedl svatonanenskou nemocnici od června loňského roku, kdy po nečekaném rozhodnutí tehdejšího ministra Tomáše Julínka nahradil na ředitelském postu Vladimíru Danihelkovou. Ta sice původně usedla do ředitelské židle jako Julínkův kůň, nicméně ve funkci se udržela jen zhruba rok. „Málo razantně jsem prosazovala restrukturalizaci nemocnice,“ řekla tehdy. „přeběhlík“ v Poslanecké sněmovně, který opustil ČSSD, za niž kandidoval.

2005–2007: Místo zaujal Pohankův spolupracovník Roman Kraus, který dnes řídí Fakultní nemocnici Brno.

2007–2008: Na 12 měsíců do křesla ředitelky usedla šéfka Nemocnice Břeclav Vladimíra Danihelková. Ministr Tomáš Julínek ji jmenoval bez výběrového řízení, po roce ji ale také dal odvolat.

2008–2009: Řízení převzal ekonom Petr Koška, který přešel z Fakultní nemocnice Brno.

V nemocnici vzniká Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC za bezmála tři miliardy, které současně znamená modernizaci celého areálu.

LN už ve čtvrtek požádaly ministerstvo o zdůvodnění konkurzu, úřad ale důvody nepřiblížil. Nevysvětlil ani, proč nevypsal výběrové řízení na šéfy Masarykova onkologického ústavu a Fakultní nemocnice Brno, které Julínek jmenoval rovněž bez výběrového řízení.

Podmínky řízení jsou takové, že jim může vyhovět mnoho adeptů. Žádají totiž po kandidátovi pouze vysokoškolské vzdělání, zkušenosti v řízení a ekonomice zdravotnictví (bez stanovené praxe), organizační a řídící předpoklady, bezúhonnost a „jazykové znalosti“. V posledním případě dokonce bez upřesnění, zda jde o jazyky cizí.

Vsouvislosti s vypsáním výběrového řízení se okamžitě vynořily spekulace, zda o šéfovskou židli nebude usilovat právě Julínek. „Ani nevím, že nějaké řízení bylo vyhlášeno, ale hlásit se do něj rozhodně nebudu,“ prohlásil předevčírem.

Personální rošády v brněnském zdravotnictví zahájil Julínkův předchůdce David Rath a následně v nich pokračoval právě Julínek. Mezi tehdy šesti a dnes pěti nemocnicemi řízenými ministerstvem zdravotnictví v Brně po nich zůstává jediná jistota: ředitelem Psychiatrické léčebny Brno je stále Marek Radimský. Je se sedmi roky ve funkci nestorem ředitelů brněnských nemocnic jako takových.

Kdo už také stál v čele nemocnice V čele nemocnice se od roku 1992 vystřídalo pět lidí. Většinu doby ji ale řídila její první skutečná ředitelka. 1992–2002: Nejdéle působící ředitelkou byla lékařka Alena Štětková. Po odchodu z funkce působila v nemocnici jako poradkyně. 2002–2005: Nemocnici řídil Michal Pohanka. Ten působil také na ministerstvu zdravotnictví a známý je jako

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: