Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Horko devastuje silnice i letiště

Česko

Kvůli tropickým vedrům se zvlnil Pražský okruh, na ranveji ve Vodochodech smí přistávat jen malá letadla

STŘÍBRO/PRAHA Lidem protestujícím proti komerčnímu provozu na letišti ve Vodochodech se může ulevit. Tedy alespoň na několik týdnů. Do té doby by měla společnost Penta opravit asfaltovou ranvej, kterou včera roztavilo slunce. „Přistávací plochu jsme zkrátili na kilometr a půl, nemůžeme tak přijímat třeba dopravní letadla typu boeing,“ vysvětlil mluvčí Penty Martin Danko. Letiště však může dál používat armáda a malá letadla.

Společnost o stavu asfaltu, který se včera roztekl, věděla dlouho. „Dráha pochází ze sedmdesátých let,“ popisuje její stav Danko.

Po ochladnutí chce společnost spravit jen to nejnutnější. „Komplexní opravu letiště provedeme, až budeme mít schválenou studii posouzení vlivu stavby na životní prostředí,“ vysvětluje Danko.

Ostatní česká letiště sluneční žár netrápí. „Horko nemá na naše modernizované plochy vliv,“ reaguje za všechny mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová.

Podobně jako vodochodská ranvej se v Česku vlivem tepla začaly lámat i silnice. Rozehřátý asfalt tlačí do betonových částí a zvedá se nahoru. V pondělí to byla dálnice D5, která se zvlnila na 122. kilometru na Tachovsku. A včera totéž potkalo i Pražský okruh na 23. kilometru z Ruzyně na Slivenec.

Zatímco na dálnici vznikl velký hrb a doprava tu byla přerušena, v Praze se jezdí dál. „Snížili jsme rychlost na čtyřicet kilometrů, na místo instalujeme zpomalovací práh,“ přibližuje mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Po celou dobu je u nerovnosti policejní hlídka. „Abychom mohli reagovat na kolony,“ dodává Hulan. Železnice teplem netrpí Tropické teploty mohou ohrozit i železnici – teplem se roztahují koleje. „Horší jsou pro nás ale zimy,“ vysvětluje mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Modernější tratě podle něj navíc vydrží mnohem víc. „Doplácíme až na sekundární účinky veder. To když přijdou bouře, voda podemele trať nebo stromy popadají na dráty,“ doplňuje Halla.

Zatímco ve většině oborů znamená letní provoz spíše klidnější období, na hasičských základnách je to naopak.

„Máme mnohem víc výjezdů k požárům,“ potvrzuje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Podle ní v nynějších tropických vedrech stačí jen odhozený nedopalek z cigarety, a může začít hořet třeba tráva u silnice.

Hasiči vyjíždějí i k nehodám, které by se jindy než v horku nemohly stát. „Zrovna minulý týden jsme hasili požár v bytě, kde si muž čistil sprejem součástky v počítači. Nevětral, výpary se pak kvůli statické elektřině vzňaly,“ říká Adamcová.

Chvíli se spekulovalo, že horké počasí mohlo způsobit i pondělní nehodu cvičného letounu L-39 u Pardubic. Odborníci ovšem nesouhlasí. „Na zřícení L-39 se teplo nepodepsalo. Vždyť tyhle stroje běžně lítají v afrických zemích,“ myslí si publicista Michal Zdobinský.

***

PŘIJDOU BOUŘE

Dnes by měla maximální teplota dosáhnout 35 stupňů. V Čechách bude polojasno až oblačno.

Morava bude po celý den bez mraků. V Čechách se již přes den mohou objevit přeháňky a někde i bouřky, na Moravu dorazí až večer. „Zejména ve východní polovině republiky se vyskytnou intenzivní bouřky se srážkami kolem 30 mm,“ upozorňuje Český hydrometeorologický ústav.

V pátek by se měla obloha znovu vyčistit, teploty se udrží na 35 stupních. Místy však hrozí přívalové deště a kroupy.

Podobné počasí hlásí meteorologové i na sobotu, nebe se ale znovu zatáhne. V Čechách teploty klesnou ke 32 stupňům, Morava se však i nadále bude vařit ve 35 stupních.

Až v neděli klesnou teploty pod třicítku. Obloha bude oblačná, přijdou dešťové přeháňky a teploty v rozmezí 24 až 28 stupňů.

Také v příštím týdnu by se měla teplotní maxima pohybovat okolo 35 stupňů. Velká horka navíc pravděpodobně vydrží až do konce července a okolo třiceti stupňů má být i na začátku srpna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!