3. srpna 2018 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horko ve věznicích: vězni mohou být do půl těla, dozorci ústrojovou kázeň dodržovat musejí

Muži, kteří nosí ke kalhotům košile, si ve vedrech alespoň nemusí uvazovat kravatu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži, kteří nosí ke kalhotům košile, si ve vedrech alespoň nemusí uvazovat kravatu. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští vězni mohou v panující vlně veder zůstávat oblečeni jen do půl těla. Dozorci jsou na tom hůř: součástí jejich uniforem nejsou krátké kalhoty, takže musí vydržet v dlouhých kalhotách, které doplňuje košile.

Odsouzení i jejich strážci mají dostatečný přístup k pitné vodě, uvedla v pátek na dotaz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Horko podle ní v žádném případě nenarušilo bezpečnost a pořádek ve věznicích.

„Vězni mají úlevy v ústrojové kázni. To znamená, že nemusejí mít trička a můžou se svléknout do půl těla. Co se týče příslušníků ve službě, tam ústrojová kázeň samozřejmě musí být,“ popsala stávající situaci mluvčí. O něco lépe jsou na tom příslušnice bezpečnostního sboru, protože k jejich uniformám patří krátké sukně. Muži, kteří nosí ke kalhotům košile, si ve vedrech alespoň nemusí uvazovat kravatu.

Klimatizace ve věznicích nejsou, o změně režimu rozhodují zařízení individuálně

Klimatizované prostory ve věznicích nejsou, a tak je potřeba zajistit vhodné prostředí jinak. „Vězni mají samozřejmě přístup k pitné vodě. Pak už je to na každém řediteli věznice. Může rozhodnout třeba o tom, že odsouzení smí častěji do sprch,“ řekla Kučerová.

I dozorci mohou pít vodu podle individuálních potřeb každého z nich, k dispozici totiž mají sodobary.

Převážení vězňů k soudům či do jiných věznic se děje za každého počasí, a tedy i v extrémním horku. „Ohledně eskort samozřejmě žádné omezení není a ani být nemůže. Takže fungují tak, jak mají, a tak, jak je potřeba,“ doplnila mluvčí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz