Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Horký, placatý a přelidněný

Česko

ČESKY NEVYŠLO

Země už není kulatá. Je placatá. K tomuto překvapivému závěru došel renomovaný americký novinář Thomas L. Friedman před třemi lety ve světovém bestselleru The World is Flat (2005). Nebojte se, dlouholetý reportér, redaktor a sloupkař deníku The New York Times, autor několika knih a trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny se nezbláznil. Tvrzení o placatosti či plochosti světa je jen metafora. A to docela dobrá metafora – pro dnešní globalizovaný a internetem propojený svět. Po této brilantní analýze globalizace přichází Friedman s novou knihou. Svět v ní již není jen plochý, ale také horký a přelidněný. A v důsledku těchto tří trendů se podle autora stává naše planeta nebezpečně nestabilní. Ano. Zahraničněpolitický sloupkař se vydal na pole globálního oteplování, klimatických změn a světové krize.

Kniha Hot, Flat and Crowded s dlouhým podtitulem Why the World Needs a Green Revolution – and How We Can Renew Our Global Future má všechny rysy předchozího bestselleru. Je napsaná skvělým novinářským stylem. Čerpá z Friedmanových cest po celém světě, z rozhovorů se stovkami vlivných lidí. Obsahuje reportážní momenty, překvapivé zážitky, příběhy... Hot, Flat and Crowded nezůstává u analýzy, ale přímo radí, co by měla dnes udělat Amerika, aby obstála ve světové konkurenci. A přitom zajistila, aby se v „horkém, plochém a přelidněném“ světě dalo žít, či dokonce žilo lépe všem.

Všechny rady se dají shrnout jedním sloganem: Amerika by měla zezelenat. Ba co víc, měla by být zelenější než všichni ostatní. Měla by – a zde autor dokonce vymýšlí nové slovo – „přezelenit“ (v originále outgreen) své konkurenty a nepřátele, včetně Al Kajdy. Měla by využít svého bezkonkurenčního potenciálu, vyvíjet a zavádět ekologické technologie umožňující šetřit a levně vyrábět takzvanou čistou energii – k níž není potřeba fosilních paliv, jako je uhlí či ropa. Amerika by ale měla vyšší ekologické standardy prosazovat i ve světě – v čemž by jako technologicky nejrozvinutější společnost na světě měla konkurenční výhodu. Díky tomu by si podle Friedmana Spojené státy znovu vybudovaly sebedůvěru a morální autoritu, které ztratily ve „válce proti teroru“ v Iráku a v nynější finanční krizi.

Sloupkař The New York Times ale nehlásá environmentalismus v pravém slova smyslu, jakýsi zelený socialismus. Zelenou revoluci v Americe by podle něj měl zařídit trh. Nikoli ovšem utopický trh bez přívlastků. „Trhy jsou jako zahrady,“ píše Thomas L. Friedman „musíte je inteligentně designovat a hnojit – správnými daněmi, regulacemi, pozitivními a negativními stimuly – aby poskytovaly dobrou, zdravou úrodu nezbytnou pro vaši prosperitu.“

Jak ale zařídit, aby Amerika zezelenala? Autora nejprve napadá škodolibá myšlenka: „Kéž by se Amerika mohla na jeden den stát Čínou! Jenom na jeden den! A ne na víc.“ Během čínského dne by totiž potřebné změny mohla bez zdlouhavých diskusí americká vláda nařídit shora. To ale nejde.

Takže Friedman nakonec kapituluje. A naznačuje, že je třeba, aby jeho generace odešla do důchodu. A nechala to na dětech. Na nové generaci, která se za několik desítek let bude s pohrdáním divit pomalosti, nerozhodnosti a zabedněnosti svých otců.

Hot, Flat and Crowded Thomas L. Friedman Vydalo nakladatelství Penguin Books Ltd., Londýn 2008. 438 stran.

O autorovi| Petr Zavadil, Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!