SANTIAGO DE CHILE / PRAHA Do severochilského města Copiapó míří stovky novinářů a další stovky žádají u chilských úřadů o akreditace. A horníci, kteří nedobrovolně tráví už druhý měsíc stovky metrů pod zemí, se pomalu začínají připravovat na okamžik, kdy opět spatří světlo světa. A někteří prý už podnikají přípravy skutečné - například posílají nahoru dárky, které dolů do zasypaného dolu předtím dostali.
„Záchranná kapsle bude malá, všechno se tam nevejde. Tak to po částech posílá nahoru,“ citovala chilská televize Juana Sancheze, otce 19letého horníka Jimmyho Sancheze. Tomu společně s dalšími 32 horníky svitla koncem minulého týdne naděje na dřívější záchranu. Vrtání záchranné šachty totiž prý jde rychleji, než se čekalo, a první z uvězněných horníků by se mohl nahoru dostat již tento měsíc - a ne až v listopadu, jak se dříve odhadovalo.
„Záchrana možná přijde v druhé půli října,“ odhadl v pátek chilský ministr dolů Laurence Golborne. Horníci jsou uvězněni od 5. srpna v hloubce zhruba 700 metrů pod zemí. Záchranáři k nim nyní provrtávají šachtu, kterou je budou v kapsli speciálně vyrobené chilským námořnictvem jednoho po druhém vytahovat ven. V sobotu již vrt dosáhl hloubky 428 metrů, během 24 hodin se prý dokázalo prorazit i přes 50 metrů. Podle některých odhadů by tak samotná záchranná operace mohla začít již za týden či deset dní. To je dobrá zpráva jak pro samotné horníky - 32 Chilanů a jednoho Bolivijce, tak pro jejich rodiny. Jako zazvonění budíčku ale tento nový odhad zapůsobil i na mnohá média.
Jak včera na svých internetových stránkách napsal zpravodaj britské BBC, na povrchu dolu nacházejícího se asi hodinu jízdy autem od severochilského Copiapó se schyluje k velkému mediálnímu hemžení - či možná přímo k mediálnímu cirkusu. Všichni chtějí mít co nejlepší výhled a každý z novinářů by se pochopitelně rád jako první dostal k horníkovi vytaženému na povrch. „Ve městě je najednou téměř nemožné najít volný hotelový pokoj, ceny za půjčení auta se šplhají vzhůru,“ popsal zpravodaj BBC.
Novináři táboří u dolu Předpokládá se, že vytahování horníků na povrch zabere kvůli hloubce jejich pobytu a složitosti operace nejméně dva dny. Novinářské týmy tedy musí doslova tábořit na místě a být připraveny na 24hodinové směny. Větší média se proto této vidině přizpůsobují a posílají početnější skupiny. Do Santiaga de Chile míří stovky žádostí o novinářské akreditace z celého světa.
Na místě záchrany to může vyvolat velké logistické problémy. Chilské úřady proto započaly s budováním speciálního pódia, odkud by měl být co nejlepší výhled na průběh záchranných opatření. Posilují rozvody elektřiny, bezdrátové wi-fipřipojení na internet a samozřejmě budují i tiskové centrum, kde budou ministři a záchranáři poskytovat nejnovější informace o průběhu komplikované operace.
Příbuzní nejsou z vidiny blížícího se mediálního cirkusu příliš nadšeni. „Nikdo se nechce vidět, jak brečí přímo před kamerou,“ svěřila se BBC Maria Herrerová, která má pod zemí mladšího bratra Daniela. Přesto hodlá čekat na místě, aby tu byla v okamžiku, kdy se poprvé objeví na povrchu. „Tak to chce i rodina,“ dodává. „Abych se o něj postarala, chránila ho a měla ho ráda.“
„Ve městě je nemožné najít volný hotelový pokoj, ceny za půjčení auta se šplhají vzhůru.“