Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horolezec z Bursíkovy výpravy zahynul

Česko

  20:43
BRATISLAVA - Jeden ze členů horolezecké výpravy, do níž patří i šéf zelených Martin Bursík, zahynul v pákistánských horách. Podle nejnovějších informací jím je pětačtyřicetiletý stavební inženýr Jiří Daněk z Vrchlabí.

Gašerbrum foto: Reprofoto

Některá média přitom spekulovala, že oním mrtvým je Bursík. 

Početnou českou výpravu na vrcholy Gašerbrumu I a II vedl původně Josef Nežerka, který se však již do České republiky vrátil a neměl o incidentu žádné bližší a ověřené informace. Velení v týmu předal Pavlu Klimešovi, kterého se zatím nepodařilo zastihnout. Podle informací serveru výpravy se kritického výstupu účastnili ještě Josef Kalenský a Jiří Daněk.

Na konci července se z Pákistánu vrátilo šest členů výpravy a tento týden v úterý přijelo dalších dvanáct lidí včetně Nežerky. V Pákistánu měli prý aktuálně zůstat ještě čtyři Češi. Podle spekulací některých zahraničních serverů nejen na české horolezce v oblasti vrcholů Gašerbrumu spadla lavina.

Český turista zahynul také v Tatrách
O život přišel český turista také ve Vysokých Tatrách. Muž z Chocně na Pardubicku zkolaboval v Monkové dolině. I přes pomoc horské služby a posádky přivolaného vrtulníku se jej již nepodařilo oživit.

Příčinu úmrtí českého turisty dosud lékaři neurčili a ani členové horské služby nechtěli zatím o možných příčinách hovořit. Čechy spolu s Poláky a Slováky zachraňuje slovenská horská služba nejčastěji. Často přitom upozorňuje, že návštěvníci hor někdy přeceňují své schopnosti a podcení terén, do kterého se vydávají.
Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat