Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. prosince 2016 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horská služba pátrala v Jizerských horách po zbloudilé turistce

Hory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hory (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JIZERKA Horská služba pátrala v pondělí večer po zbloudilé turistce v Jizerských horách. Žena se po setmění ztratila v nepřístupném terénu nedaleko česko-polské hranice a nedokázala najít cestu zpátky. Záchranná akce byla úspěšná.

Ženu našli záchranáři sice lehce podchlazenou, ale jinak v dobrém zdravotním stavu. V úterý o tom informoval náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín.

Horská služba v této souvislosti varuje všechny, kdo se vydávají na horské túry. „V horách přichází v této době stmívání velmi brzo. Kromě toho je oblast pokrytá cca 50 centimetry zmrzlého sběhu. V případě tmy, větru a mlhy pak může zbloudit i ten, který se v Jizerských horách dobře vyzná,“ uvedl Mašín.

Kromě znalosti terénu, kvalitní výbavy a oblečení je důležité znát alespoň krizové číslo Horské služby +420 1210. Od konce roku 2011 funguje navíc mobilní aplikace Horská služba, která dokáže odeslat záchranářům nouzovou sms zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu.

Zbloudilá turistka u sebe sice měla mobilní telefon, neznala ale číslo na horskou službu, proto podle Mašína zavolala manželovi, který požádal o pomoc. „Předal nám číslo jejího telefonu, takže jsme se s ní ihned spojili. Paní uvedla, že je někde v prostoru Velké Jizerské louky, ale neví přesně kde a neví, jak se odtamtud dostane,“ popsal situaci Mašín. Turistka podle něj měla velké štěstí, že byla nedaleko jednoho z hraničních patníků, takže dispečinku mohla sdělit jeho číslo.

„Do lokality jsme okamžitě vyslali záchranáře ze stanic na Jizerce a Severáku. Zároveň jsme požádali o spolupráci policii. Policisté nám ihned vyšli vstříc a patník podle svých záznamů přesně lokalizovali,“ doplnil Mašín.

Členové horské služby už pak bez větších problémů ztracenou ženu našli. Byla v místech, kam se nedokázala dostat už ani terénní technika, ženu proto museli záchranáři nejdřív převést zasněženým a neschůdným prostorem a teprve pak ji převezli do místa ubytování.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!