Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších vyhlásili druhý lavinový stupeň. Připadlo 45 centimetrů sněhu

Zima v Krkonoších. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima v Krkonoších. | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

ŠPINDLERŮV MLÝN Lavinové nebezpečí v Krkonoších vzrostlo kvůli novému sněhu na druhý stupeň z pětibodové škály. Hrozí laviny malých až středních rozměrů, uvedla na webu horská služba. Za poslední dny připadlo na hřebenech hor okolo 45 centimetrů nového sněhu na ledovou krustu, uvedl v úterý lavinový specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr.

„Momentálně podle předpovědi počasí to má setrvalou tendenci. V tuto chvíli další zvýšení (lavinového stupně) nepředpokládáme,“ uvedl.

Na hřebenech Krkonoš je okolo 70 centimetrů sněhu, fouká silnější vítr. Větší množství sněhu je uloženo na závětrných stranách a v žlabech. Podle horské služby by se lidé neměli vydávat mimo značené turistické stezky.

Horská služba na svých webových stránkách upozorňuje, že v lavinových lokalitách se mohou vyskytnout laviny malých až středních rozměrů rozměrů z nového sněhu nebo laviny deskové. V polohách pod 1000 m. n. m. může být sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá, a to především na jižně orientovaných svazích. Tam se podle horské služby mohou vyskytnout klouzavé laviny. „Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu,“ uvedl na webu horské služby Robert Dlouhý.

Lavina se může utrhnout

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na cestách, které směřují do těchto lokalit, jsou upozornění. Lidé, kteří se pohybují v těchto lokalitách, by měli mít lavinovou výbavu, uvedl Cingr.

Důkazem toho, že Krkonoše by lidé neměli v zimě podceňovat, je pád obří laviny v únoru 2015 do Modrého dolu. Odtrh byl dlouhý 550 metrů a dráha laviny měřila přes 1100 metrů, dokonce vyjela do protisvahu. Také tehdy platil v Krkonoších druhý stupeň.

Druhý stupeň totiž neznamená, že se lavina nemůže utrhnout, i v rámci jednoho svahu nebo údolí mohou být místa, kde je lavinové nebezpečí zcela jiné. Záleží na mnoha faktorech, třeba na tom, jestli je svah více ve stínu, nebo naopak na slunci.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!