Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hotel Thermal se nestane kulturní památkou, rozhodl ministr Herman

Česko

  12:32aktualizováno  15:59
KARLOVY VARY - Ministr kultury Daniel Herman v pátek odmítl hotel Thermal v Karlových Varech prohlásit za kulturní památku, ačkoliv byl ministerstvem již půl roku předtím navržen. Státní hotel, který čeká rekonstrukce, tak nebude podléhat přísnějšímu dohledu nad stavebními úpravami. S krokem ministerstva nesouhlasí vnučka jedné z autorek stavby Věry Machoninové, Marie Kordovská, která architektku v médiích zastupuje.

Hotel Thermal v Karlových Varech. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Příběh Thermalu: Věra Machoninová byla Věrou Chytilovou architektury

Namístě jsou obavy, že hotelu teď hrozí nekvalitní rekonstrukce bez dozoru architekta. Hotel Thermal navíc letos slaví čtyřicet let od otevření.

Hotel Thermal v Karlových Varech byl postaven v letech 1967 až 1977 na základě návrhů manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Jde o ukázkový příklad architektonického stylu brutalismu. Město bylo jedním ze subjektů, které navrhovaly, aby ministerstvo kultury hotel zařadilo mezi kulturní památky. Ministerstvo v pátek o rozhodnutí magistrát informovalo.

Hotel byl postaven jako vládní a po neúspěšné snaze ministerstva financí hotel postupně prodávat, proti čemuž se zvedla vlna nevole i ze strany architektů hotelu, se začalo uvažovat o jeho prohlášení za národní kulturní památku.

Pohled na Thermal Hotel
Hotel Thermal v Karlových Varech.

„Neprohlášením hotelu Thermal za kulturní památku upřednostnil ministr kultury své politické zájmy před kulturními hodnotami, které má chránit. Vzhledem k tomu, že Thermal je státním majetkem, považuji rozhodnutí ministra za zanedbání jeho povinností,“ prohlásila Kordovská.

Míní, že architektura Thermalu pomáhá karlovarskému festivalu šířit českou kulturu do zahraničí. „Jediné, co k tomu potřebuje, je kvalitní rekonstrukce pod dohledem výborného architekta, kterou by jeho památková ochrana zaručila,“ uvedla Kordovská.

Iniciativu vyhlásit Thermal jako kulturní památku podpořilo i město Karlovy Vary. Komise ministerstva kultury hotel pro schválení navrhla před půl rokem. Odmítnutí Daniela Hermana teď tak možná otevřelo dveře nekvalitním rekonstrukcím bez architekta. Dnes hotel Thermal slouží jako základna Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Proti rozhodnutí je možné podat do 15 dnů rozklad

„Proti rozhodnutí je možné podat do 15 dnů rozklad. Tím, jestli ho město bude podávat, jsme se zatím nezabývali. Bude to asi předmětem jednání na další radě města,“ řekl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

Hotel Thermal patří společnosti Thermal - F, jejímž jediným akcionářem je stát prostřednictvím ministerstva financí. Hotel, postavený podle návrhu manželů Machoninových v 70. letech, je v současné době značně zanedbaný a potřebuje opravy. Ministerstvo loni rozhodlo, že rekonstrukce začne letos po skončení filmového festivalu. Odhadované náklady na opravu hotelu bez venkovního bazénu jsou 734 milionů korun.

Prohlášení hotelu za kulturní památku by mohlo rekonstrukci zkomplikovat. Bylo by totiž nutné každou úpravu konzultovat s památkáři.

Autoři: ,