Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hotely ožívají. Pár dní po teroru

Česko

Zásah bombajské policie nebyl bez chyb. Mrtvých mohlo být podle očitých svědků mnohem méně

BOMBAJ Společné modlitby stoupenců šesti náboženství. Odhodlání majitelů, zaměstnanců i hostů. A u vstupu bezpečnostní rámy a všude kolem policisté, někteří se cvičenými psy.

Ani ne měsíc po koordinovaném útoku teroristů na Bombaj, při němž zahynulo nejméně 179 lidí, se včera vrátil život do dvou napadených míst: luxusních hotelů Oberoi a Tádžmahal. Přesněji řečeno do těch částí z nich, které při několikadenním krveprolití nebyly vážněji poškozeny. U prvního z nich bude prozatím obsazena zhruba pětina z celkem 550 pokojů, u druhého - známého spíše pod zkráceným názvem „Tádž“ - to bude něco přes polovinu z 565 místnostní.

Ještě před tím, než do hotelu Oberoi včera opět vkročili první hosté, konala se zde mezináboženská vzpomínková ceremonie. Kprostému obřadu se zde shromáždili duchovní zastupující hinduisty, muslimy, židy, křesťany, sikhy a buddhisty a všichni zaměstnanci hotelu.

Kolem budovy byla posílena bezpečnostní opatření, vchod střežili policisté s cvičenými psy, ti byli v pohotovosti v písečných bunkrech u vchodu. „Není tu cítit strach. Je tu znát odvaha lidí a zaměstnanců,“ svěřil se novinářům osmadvacetiletý Kritika Srinivasan, který patří k pravidelným hostům hotelu a přišel poblahopřát ke znovuotevření.

Pro návštěvníky se včera otevíralo také moderní křídlo hotelu Tádžmahal, známé jako Tower. Zbytek ještě čeká rekonstrukce interiéru. „Policisté je poslali na smrt“ Britský zpravodajský server BBC News včera napsal, že podle očitých svědků udělala bombajská policie během obléhání hotelu Tádžmahal vážnou chybu, která mohla pro některé lidi znamenat zbytečnou smrt.

Prominentní bombajský gynekolog Prašant Mangešikar, který se skrýval v hotelu, vypověděl, že několik hostů bylo zastřeleno poté co jim policisté řekli, že už je bezpečné vyjít ven. Když začala střelba a Tádžmahalem otřásly výbuchy, zabarikádoval se Mangešikar s dalšími lidmi v pokoji. Časně ráno se k jejich úkrytu dostali policisté a řekli jim, že mohou vyjít ven. „Odmítl jsem se pohnout a lidé, kteří vyběhli ven, asi dvacet nebo třicet jich bylo, všichni zemřeli,“ vyprávěl Mangešikar.

Obdobný příběh vypráví bombajská návrhářka Šilpa. Její teta byla zastřelena a sestřenice vážně zraněna, protože poslechly policejní příkazy a pokusily se opustit hotel. Bombajská policie ale tato obvinění odmítla.

Teror v Bombaji Útoky na desítku cílů, mezi nimiž byly i dva luxusní hotely, zahájila 26. listopadu skupina teroristů. Útočníci prý byli napojeni na pákistánskou extremistickou organizaci Laškare tajjaba. V hotelích útoky přerostly ve třídenní obléhání. Zemřelo nejméně 179 lidí. Zabito bylo i devět útočníků, desátého se podařilo zadržet.

Autor: