Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Houby nerostou. Češi za nimi jezdí za hranice - a hrozí jim pokuty

Česko

  9:32
V Čechách se rozmohla nová móda. Tuzemští houbaři stále častěji jezdí za svou vášní do zahraničí. Houby u nás totiž nerostou.

Houbaření. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ovšem například v Rakousku může houbaře jeho koníček stát desetitisíce korun. Zatímco v Česku je houbaření volnou zábavou a každý si z lesa může odnést tolik hříbků či lišek, kolik unese, v Rakousku je množství hub na osobu striktně omezeno. Koho strážci lesa přistihnou, že jich v košíku nese více než dva kilogramy, tomu hrozí tučná pokuta. V Rakousku se dokonce debatuje o tom, že by vlastníci lesů mohli od houbařů vybírat poplatek.

"Ve Švýcarsku zavedli model sudých a lichých dnů, kdy se houby sbírat mohou, a naopak nemohou. Rakousko zase omezuje maximální množství nasbíraných hub," řekl LN předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Důkazem může být nedávný případ tří italských houbařů, které horská stráž v Korutanech přistihla, jak si z lesa odnášejí přes 50 kilo hub. "Italům hrozí pokuta až 7000 eur (182 000 korun)," napsaly noviny OÖ Nachrichten.

Podle českých mykologů je smysl podobných opatření proti rabování lesa sporný. "Pro zdravý vývoj houbových společenství je skutečně lepší, když alespoň část hub zůstane na místě a nebudou všechny do jedné vysbírány," řekl Landa. Na druhou stranu houbám více škodí takzvané zkulturňování krajiny, holoseče v lesích a další opatření ohrožující přírodu.

Houbařské známky v Rakousku Podle českých mykologů by si měli Češi dobře zjistit, jaké zákony pro houbaření platí v různých státech. "Určitě bych doporučila houbařům, aby byli zejména v Rakousku a Švýcarsku při sběru hub opatrní," uvedla Anna Švecová z České mykologické společnosti.

V Rakousku se nyní debatuje o změně zákona, která by vlastníkům lesů umožnila vybírat od houbařů poplatek. Každý zájemce by si mohl koupit "houbařskou" známku, a pokud by ji u sebe v lese neměl, hrozila by mu vysoká pokuta.

"Vidíme problém v tom, že mnozí domácí houbaři, ale i cizinci nedodržují předepsanou regulaci houbaření. To vede doslova k rabování v lesích a jejich poškozování," řekl mluvčí rakouského svazu vlastníků lesů Dominik Habsburg Lothringen.

Proti návrhu na houbařskou známku v ceně až 45 eur (téměř 1200 Kč) se postavily organizace cestovního ruchu, které se obávají poškození pověsti Rakouska jako země přívětivé k turistům.

Další podrobnosti o houbaření si přečtěte v úterním vydání deníku

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...