ČESKÉ BUDĚJOVICE Dvaadvacet let po jaderné katastrofě v Černobylu vykazují houby v českých lesích stále zvýšený obsah radioaktivního izotopu cezia 137. Podle odborníků se ale nemají houbaři čeho bát. Pokud člověk nesní třeba deset kilogramů hub za den, nemůže normální konzumace oblíbených hřibů, lišek či bedel jeho zdraví z hlediska ozáření nijak ohrozit.
Při takové spotřebě do sebe člověk dostane zhruba jen 0,15 % dávky ozáření, kterou za rok přijme běžně z dalších potravin a přírody. „Vyšším dávkám ozáření, i když z celkového pohledu opět zanedbatelným, jsou vystaveni lesníci a další lidé, kteří jedí ve zvýšené míře nejen houby, ale také zvěřinu,“ uvedl Rulík. Vyšší množství izotopu cezia totiž podle něj po černobylské katastrofě obsahuje i maso lesních zvířat.
Kdo by ale chtěl tvrdit, že v době před Černobylem byly houby mnohem zdravější než dnes, hluboce by se mýlil. „Už v šedesátých letech se cezium do hub dostalo prostřednictvím jaderných pokusů v atmosféře,“ řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
I když ale odborníci vylučují zdravotní rizika spojená s radioaktivitou v houbách, člověk by měl podle nich houby konzumovat s mírou. Dětem do tří let se jídla z hub vůbec nedoporučují. V Česku velmi oblíbená pochutina je totiž důležitým indikátorem životního prostředí, která kromě radioaktivity do sebe „nasává“ i řadu dalších škodlivin, včetně třeba těžkých kovů.
Doporučení odborníků jsou ale v letošní sezoně na většině území Česka takřka zbytečná. O plných koších hřibů a křemenáčů si totiž mohou Češi letos nechat zatím jen zdát.