21. srpna 2008 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Houby? Pozor na radioaktivitu

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dvaadvacet let po jaderné katastrofě v Černobylu vykazují houby v českých lesích stále zvýšený obsah radioaktivního izotopu cezia 137. Podle odborníků se ale nemají houbaři čeho bát. Pokud člověk nesní třeba deset kilogramů hub za den, nemůže normální konzumace oblíbených hřibů, lišek či bedel jeho zdraví z hlediska ozáření nijak ohrozit.

„Vyšší obsah radioaktivního cezia zjišťujeme v houbách při měření každý rok. „Nejvíce zatížené jsou v tomto směru jižní Čechy a severní Morava,“ řekl LN Petr Rulík ze Státního ústavu radiační ochrany. Právě v jižních Čechách a v Jeseníkách totiž podle něj v době katastrofy v Černobylu spadlo nejvíce srážek, obsahujících radioaktivitu z mraků. Cezium z hub mizí jen velice pomalu, v řádu desítek let. Češi, kteří patří k největším „houbovým jedlíkům“ na světě, podle Petra Rulíka snědí v průměru každoročně dva až 2,5 kilogramu volně rostoucích hub.

Při takové spotřebě do sebe člověk dostane zhruba jen 0,15 % dávky ozáření, kterou za rok přijme běžně z dalších potravin a přírody. „Vyšším dávkám ozáření, i když z celkového pohledu opět zanedbatelným, jsou vystaveni lesníci a další lidé, kteří jedí ve zvýšené míře nejen houby, ale také zvěřinu,“ uvedl Rulík. Vyšší množství izotopu cezia totiž podle něj po černobylské katastrofě obsahuje i maso lesních zvířat.

Kdo by ale chtěl tvrdit, že v době před Černobylem byly houby mnohem zdravější než dnes, hluboce by se mýlil. „Už v šedesátých letech se cezium do hub dostalo prostřednictvím jaderných pokusů v atmosféře,“ řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

I když ale odborníci vylučují zdravotní rizika spojená s radioaktivitou v houbách, člověk by měl podle nich houby konzumovat s mírou. Dětem do tří let se jídla z hub vůbec nedoporučují. V Česku velmi oblíbená pochutina je totiž důležitým indikátorem životního prostředí, která kromě radioaktivity do sebe „nasává“ i řadu dalších škodlivin, včetně třeba těžkých kovů.

Doporučení odborníků jsou ale v letošní sezoně na většině území Česka takřka zbytečná. O plných koších hřibů a křemenáčů si totiž mohou Češi letos nechat zatím jen zdát.