Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Houkání sirén připomnělo sedm obětí střelby v ostravské fakultní nemocnici

Policie zasahuje ve FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje ve FN Ostrava | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Českem se v úterý v poledne rozezněly sirény k uctění památky obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska tam před týdnem zastřelil šest lidí a další tři zranil. Kriticky zraněná žena o dva dny později zemřela, a stala se tak sedmou obětí střelby.

Souvislý nepřerušovaný tón v úterý po dobu 140 sekund vydávalo více než 8000 sirén po celém Česku. Návrh na uctění obětí ostravské tragédie touto formou schválila v pondělí vláda. Naposledy se sirény kvůli uctění památky neštěstí rozezněly loni 22. prosince, kdy připomněly 13 obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.

Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky minulé úterý ráno. Čekající pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

Podezřelý ze střelby, po kterém momentálně pátrá policie.
Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Mezi oběťmi střelce byli i dva zaměstnanci Vězeňské služby ČR (VS), kteří do nemocnice přišli v době svého volna. Jeden ze zastřelených příslušníků zachránil vlastním tělem nezletilou dceru. Bezpečnostní sbor v úterý na svém webu zveřejnil, že generální ředitel VS Petr Dohnal muži za tento čin udělil in memoriam medaili za statečnost. Památku obou kolegů si v poledne se zvukem sirén připomněli i zaměstnanci heřmanické a ostravské věznice, kde muži sloužili.

„K této pietní akci se připojili i všichni zaměstnanci Vazební věznice Ostrava a uctili památku formou přerušení veškerých pracovních činností a symbolickou minutou ticha. Před věznicí vzniklo pietní místo, kde jsou zapáleny svíčky. Zaměstnanci se budou moci také zúčastnit pohřbu našeho zesnulého kolegy,“ popsala ČTK mluvčí věznice Marcela Kvapilová. Mluvčí z Heřmanic Martina Lompová bez dalších podrobností uvedla, že režim ve věznici byl upravený tak, aby všichni mohli památku zesnulého kolegy i dalších obětí důstojně uctít.

Policisté ve vyšetřování případu pokračují. Zjišťují například motiv pachatele či to, kde získal nelegálně drženou zbraň. Mapují jeho pohyb v nemocnici či těsně po útoku.

Muž zabil šest lidí, dalším třem způsobil zranění. Dva zranění muži už byli propuštěni z nemocnice do domácí péče. Třetí zraněnou byla žena, která umřela ve čtvrtek v nemocnici. Soudní znalci už ukončili pitvy obětí a státní zástupce povolil vydání ostatků pozůstalým. První pohřby se plánují na středu.

Mezi oběťmi střelce byli i dva zaměstnanci Vězeňské služby ČR, kteří byli v nemocnici v době svého volna. Jeden ze zastřelených příslušníků zachránil vlastním tělem svou nezletilou dceru.

Tragickou událost si lidé připomínají zapalováním svíček u nemocnice. Památku zesnulých už dříve uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé nebo si ji připomněli fotbalisté a fanoušci během sobotního utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. Uskutečnila se také mše v nemocnici.

Lidé také přispívají penězi na podporu zraněných a rodin obětí střelby. Účet na pomoc pozůstalým zřídila nejenom ostravská fakultní nemocnice, ale také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Do úterního rána se na nich sešlo dohromady 3,4 milionu korun. Sbírku vyhlásila i porubská Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině muže, který vlastním tělem chránil svou dceru. V pondělí zahájila veřejnou sbírku také Vězeňská služba ve spolupráci s policejním odborovým svazem.

Pomoc pozůstalým po obětech střelby už schválila zastupitelstva Ostravy a kraje. Rodinám zavražděných každá z těchto institucí pošle 100.000 korun. Zranění dostanou polovinu.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!