Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podnikatele Housku zastřelil bývalý voják, vrah oběť neznal

Muž obviněný z vraždy podnikatele Housky musí do vazby, rozhodla policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž obviněný z vraždy podnikatele Housky musí do vazby, rozhodla policie | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

PRAHA Muž podezřelý z vraždy podnikatele a kontroverzního politika ČSSD Romana Housky je údajně 37letý bývalý voják Michal Krnáč. Muž policii řekl, že nevěděl, na koho střílí. S Houskou se údajně setkali náhodou a vznikl mezi nimi banální spor. Za vraždou nebyla politika ani obchodní aktivity, řekli na tiskové konferenci policisté.

Jméno podezřelého přinesl týdeník Respekt a server Aktuálně.cz. Krnáč, který dříve sloužil ve Vyškově a nyní bydlí v severočeské Krupce, pracoval také u policie.

Sousedé ho popisují jako tichého muže, který se s nikým nebavil. Podle informací Respektu se muž v daný den vypravil do jedné z chomutovských restaurací. Auto zaparkoval zhruba kilometr od ní, cestou ovšem zabloudil, až došel k Houskově domu. Houska měl Krnáčovi začít nadávat, co tam pohledává. Potyčka mezi muži vygradovala, Krnáč nejdříve proti Houskovi použil paralyzér, poté ho zastřelil.

Policie již dříve na tiskové konferenci uvedla, že k podezřelému muži středního věku je dovedl paralyzér nalezený na místě činu. Na policii přišel na předvolání a spontánně se přiznal.

Podezřelý muž je ve vazbě

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal muže obviněného z vraždy Romana Housky do vazby. Žalobci vazbu požadovali, protože se obávali, že by mohl utéct. "Soud vyhověl našemu návrhu a rozhodl o vazbě kvůli obavám z útěku," řekl po více než dvouhodinovém vazebním jednání dozorující státní zástupce Vladimír Jan.

"Pachatel se k vraždě sám přiznal," potvrdil na brífinku Bohumil Kotas, náměstek krajského ředitele policie Ústeckého kraje. Podezřelého policie dlouhodobě sledovala a na služebnu ho předvolala kvůli podání vysvětlení. "Vzhledem k osobě pachatele, k jeho okolí a k jeho rodině jsme zvolili předvolání. To, že přijde sám a sám se přizná, jsme předpokládali," řekl Kotas.

ČTĚTE VÍCE:

Kriminalisté by podle šéfa vyšetřovacího týmu Martina Charváta pachatele dopadli, i kdyby se nepřiznal. "Poprvé jsme se s ním setkali 8. ledna, kdy nám proběhl sítem prověřovaných osob, a 20. ledna se stal naším hlavním podezřelým, protože jsme obdrželi výsledek genetického zkoumání," řekl Charvát.

Soud poslal do vazby muže obviněného z vraždy vlivného podnikatele Romana Housky

Soud poslal do vazby muže obviněného z vraždy vlivného podnikatele Romana Housky

Vedle doznání muž policii řekl informace, které mohl vědět jenom pachatel. "Muž má takové znalosti o činu, že je jisté, že to udělal," dodal. Na stanici pachatel také odevzdal zbraň, o které říká, že s ní zavraždil podnikatele Housku.

Klíčovou stopou vedoucí k podezřelému byl paralyzér, který zůstal na místě činu. Policie na něm našla stopu DNA muže s bydlištěm na Teplicku, kterého jako hlavního podezřelého sledovala od ledna.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by tu osobu někdo na podnikatele Housku poslal, nebo že by šlo o politický motiv," řekl kriminalista Martin Charvát. Za vraždou nebyly ani obchodní aktivity.

Pachatel Housku neznal

Podle policie se Houska s pachatelem vůbec neznali. "Ten člověk překvapil pana Housku, šlo o moment překvapení. Bylo to náhodné setkání dvou lidí, kteří se neměli potkat a skončilo to vraždou," vysvětlil vyšetřovatel Charvát. Vrah policii řekl, že ani nevěděl, na koho střílí.

Policie podezřelého po jeho doznání vyslýchala v budově krajské policie, poté ho obvinili z vraždy. Za vraždu mu hrozí 10 až 18 let vězení.

Policie po vrahovi pátrá už čtyři měsíce

Housku zastřelil pachatel loni 18. listopadu u vily v Chomutově, kde žil s bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). "Jsem ráda, že policejní vyšetřování přineslo výsledky, a věřím, že pachatel tohoto trestného činu bude usvědčen a odsouzen," uvedla ve svém vyjádření pro tisk Vaňhová.

Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou domluvenou schůzku. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.

Ještě před měsícem neměli kriminalisté nic, co by je k pachateli, který zastřelil podnikatele čtyřmi ranami, dovedlo. Na místě činu se našel paralyzér. Policie se o pomoc obrátila i na veřejnost. V blízkosti místa, kde byl zavražděn, se nachází lesopark, kam chodí lidé sportovat a venčit psy.

Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250.000 korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. V budově chomutovského magistrátu tehdy zasahovali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska tehdy žádost o úplatek popřel.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...