14. ledna 2014 14:03, aktualizováno  18:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka varoval Ratha kvůli losovačkám, ukázaly odposlechy

Obviněný David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obviněný David Rath. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Policie zachytila v odposlechu telefonů v korupční kauze exposlance Davida Ratha hovor o zkaženém králičím masu, které údajně znamená úplatek, řekla podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná z 11 obžalovaných v případu přiznala k předávání provizí za zmanipulování zakázek ve Středočeském kraji. Z odposlechu zazněl i hlas Bohuslava Sobotky, jenž Ratha varoval před pochybným výběrovým řízením.

Podnikatelce ve stavebnictví Salačové na záznamu z ledna 2012 volá další obžalovaný, tehdejší náměstek některých krajských nemocnic Petr Kott. Hovoří o tom, že nastala změna a musí někam odjet. "Králičina by se zkazila, mohl bych se zastavit druhý den? Už mi kručí v bříšku," dodal. Podle Salačové mluvil o provizi 2,8 milionu korun ohledně zakázky na opravu gymnázia v Hostivicích. Salačová již dříve ve výpovědi před soudem uvedla, že s dalšími obžalovanými používala kódovanou řeč, ve které se prý penězům říkalo například králíci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Můj muž je choval ve velkém a občas jsem je jim je dávala i normálně, takže jsme tu provizi nazývali králíky. Pan Kott nemohl jeden den přijet, proto to tam komentuje slovy, že by se ta králičina zkazila a že přijede až druhý den, kdy jsem mu v sídle své firmy dala provizi," řekla Salačová. Kott uvedl, že si na hovor nevzpomíná, faktem ale podle něj je, že Salačová králíky rozdávala. Již dříve odmítl, že by kdy sjednával, nebo vzal úplatek.

Peníze ale podle Salačové byly určené pro Kotta a jeho přítelkyni, tehdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovu. "Zda docházelo k dalšímu dělení, to nevím," řekla Salačová v reakci na tvrzení obžaloby, že peníze dostával také Rath.

Státní zastupitelství označuje Kotta a Pancovou jako organizátory korupce, přičemž Rath o všem údajně věděl coby hejtman kraje a dělil se o peníze. Trojice lékařů vinu odmítá a tvrdí, že nemohli žádné zakázky ovlivnit.

Se Sobotkou mluvil o losování

Z odposlechů dále vyplývá, že budoucí premiér Bohuslav Sobotka Ratha v polovině ledna 2012 nabádal, aby výběrová řízení při veřejných zakázkách řešil jinak než losováním. Znepokojily ho totiž zprávy v médiích.

Sobotka v odposlechu říká, že se "zase objevil článek týkající se mladoboleslavské nemocnice". Problém byl údajně v typu výběru firmy, kterým bylo losování. "Otázka je, jestli by nestálo za to odložit to do doby, než vstoupí v účinnost nový zákon," dodal Sobotka. Zvažoval také, zda by nebylo lepší "nějak se nezbavit té losovačky". Rath na to odpověděl, že situaci prověří, ale na nový zákon by nečekal. "Je udělaný tak geniálně, že se neodsoutěží vůbec nic," dodal tehdejší hejtman. Tendr na vybavení boleslavské nemocnice patří podle obžaloby k zakázkám, které provázela údajně korupce.

Bohuslav Sobotka a David Rath v poslanecké sněmovně

Bohuslav Sobotka a David Rath v poslanecké sněmovně

Rath před soudem řekl, že policie zaznamenala jeden z mnoha hovorů s jeho stranickým nadřízeným, který měl prý obavy, aby losování nepoškodilo stranu před podzimními volbami. Zúžený výběr losováním podle Ratha měl výhody, jako byla rychlost, ale měl prý také oprávněné kritiky.

"Byl poměrně ostře kritizován jako způsob byť ze zákona možný, byl ale také brán jako pochybný a problematický. Pan předseda Sobotka nechtěl, aby to, řekněme, házelo nějaké negativní světlo na sociální demokracii," dodal Rath. Rada kraje prý nakonec losování přehodnotila, řízení zrušila a vypsala jinou formu.

Lidovky.cz, ČTK