23. června 2013 17:26, aktualizováno  22:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman z Lán: V hlavě mám čtyři jména předsedů vlády odborníků

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman promluvil z Lán. V rozhovoru, který přenášel Radiožurnál, připustil, že nosí v hlavě čtyři jména, jež by si dovedl představit v čele vlády odborníků. Konkrétní však být nechtěl. Z jeho odpovědí však vyplynulo, že právě vláda odborníků je pro něj nejschůdnější řešení vládní krize.

"Považuji za reálnou vládu odborníků. Může tady být jako náhrada vlády v demisi jen do předčasných voleb," řekl v obnovených Hovorech z Lán prezident Miloš Zeman. Zmínil také, že už má představu o tom, komu by dal důvěru, aby vládu odborníků sestavil.

"Duševně příčetný prezident by měl pověřit respektovanou osobnost. Nemusí mít nutně politický mandát," řekl Zeman. "Mám v hlavě čtyři jména, ale netahejte je ze mě," odpověděl moderátorovi Janu Pokornému.

Ne úředníci, ale odborníci

Prezident se také ohradil proti pojmu úřednická vláda, neb podle něj by stát měli řídit nikoli úředníci, ale odborníci. Zároveň zopakoval, že ve své prezidentské kampani zdůrazňoval, že udělá maximum pro to, aby vystavil stopku Nečasově vládě. To je jeden z důvodů, proč příliš nevítá snahu koaličních stran dosadit do čela vlády Miroslavu Němcovou a zbytek vlády nechat v původním složení.

K TÉMATU:

"Protože podle jejich prohlášení to bude zřejmě stejná vláda až na premiéra, tak to bude de facto opět Nečasova vláda," naznačil, že plánům ODS, TOP 09 a LIDEM příliš nakloněn není. "Moji voliči už vědí, jak se rozhodnu," podpořil úvahu, že mírně upravenou Nečasovu vládu (bez Nečase) prosazovat nebude.

Kalousek: Neposlouchal jsem

Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že přenos Hovorů z Lán s Milošem Zemanem neposlouchal. Zemanův náznak toho, že zřejmě jmenuje úřednickou vládu, ale odmítl komentovat. Chce počkat až na oficiální vyjádření. "Pan prezident už dříve naznačil, že řešení oznámí v úterý, tudíž odmítán spekulovat," uvedl Kalousek pro server Lidovky.cz.

Předseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg byl ale sdílnější. Fakt, že Zeman dá zřejmě přednost úřednické vládě, ho nepřekvapuje. "To by mu vyhovovalo, protože by mohl prakticky 10 měsíců vládnout sám," sdělil serveru Lidovky.cz Schwarzenberg.

"To rozhodnutí o tom, že by ji (vládu odborníků) on chtěl, je rozhodnutím, které já samozřejmě budu muset respektovat. Ale znamená to, že se neopírá o názory, které slyšel v těch rozhovorech v uplynulých dvou dnech," řekla Radiožurnálu Němcová.

Komentovat výrok Zemana nechtěla ani Karolína Peake, šéfka strany LIDEM: "Prezident řekl, že se definitivně vyjádří v úterý odpoledne. Do té doby nemá cenu spekulovat. S ODS a TOP 09 jsme se v sobotu dohodli, že vyčkáme jeho vyjádření a poté budeme jednat o dalších krocích," uvedla pro server Lidovky.cz Peake.

samMartin Samek, hmHana Mazancová, kalJan Kálal

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!