Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hra Koule vadí atletům. Sepsali pro radní stížnost

Česko

PRAHA Rozhlasová hra Koule, inspirovaná kariérou atletky Heleny Fibingerové, udělala „díru“ do jindy umírněného vysílání Českého rozhlasu. Radní budou zkoumat, jestli nebyl humor v komedii Davida Drábka pro veřejnoprávní stanici přehnaný.

Hru o fiktivní dopující koulařce Mileně odvysílal Český rozhlas 3 - Vltava minulé úterý večer. O dva dny později už ji řešili členové Rady Českého rozhlasu (ČRo).

„Jenom se o tom asi pět minut volně diskutovalo a padly subjektivní názory, žádný závěr z toho ale nevyplynul,“ řekl LN prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan. Tím ovšem diskuze o hře Koule neskončila, radní ji pouze přehodili na pozdější termín. Budou se totiž věnovat stížnosti Českého atletického svazu, ve kterém působí i sama Fibingerová.

Někdejší sportovkyně a současná členka Rady ČT ale včera odmítla stížnost svazu komentovat. Odpovědět nechtěla ani na otázku, zda rozhlasovou hru, kterou už před jejím odvysíláním veřejně kritizovala a označovala za útok na svoji osobu, vůbec celou slyšela. „Nejsem povinná se zodpovídat, jestli jsem ji slyšela, nebo neslyšela. Tím to pro mě končí,“ řekla LN Fibingerová.

Radní mohou rozhlas, v případě, že shledají hru v rozporu s etickým kodexem, za její uveřejnění pokárat. Zda o něčem takovém už nyní uvažují, ale zatím nechtějí říct. „Nechci hodnotit něco, co jsem neslyšel. Proto jsme se dohodli, že v rámci řešení stížnosti si tu hru na příštím jednání pustíme,“ řekl LN člen rady Milan Badal.

Kouli vysílala Vltava v rámci dvanáctidílného cyklu rozhlasových her od dvanácti autorů současnosti. Bývalou slavnou atletku, která v rozhlasovém studiu rekapituluje dosavadní život, ztvárnila Pavla Tomicová.

„Hra byla součástí toho cyklu a já do tvůrčích procesů nebudu zasahovat. Od toho jsou dramaturgové a šéfredaktor stanice,“ komentoval kritické ohlasy hry Duhan. V únoru přijde v rámci cyklu na řadu komedie rozhlasového autora Pavla Brycze s názvem Karla.

Sloupek k tématu čtěte na straně 9

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!