13. dubna 2017 14:00, aktualizováno 14. 4 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sebevražedná hra Modrá velryba je v Česku. Dávejte pozor, varuje rodiče policie

Dítě s počítačem (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě s počítačem (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

PRAHA Rodiče dětí, které rády hrají počítačové „gamesky“, mají o starost navíc. V prostředí českých sociálních sítí se totiž údajně velmi rychle začala šířit hra nazvaná Modrá velryba. V té mají mladí lidé plnit různé, mnohdy velmi drastické a nebezpečné úkoly. Na závěr celé hry je vítěz údajně donucen spáchat sebevraždu.

„Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež,“ uvedla kapitánka Ivana Nguyenová v týdeníku Policie.

Policisté se nyní snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu a zamezit dalšímu šíření tohoto nebezpečného fenoménu. Zároveň začali prověřovat podezřelá úmrtí dětí, která se odehrála v poslední době.

O hře se v Česku mluví hlavně v souvislosti se smrtí dvou dívek, které minulý týden u Mlékojed na Mělnicku srazil vlak. „Mělničtí kriminalisté neustále prověřují všechny okolnosti tragického případu. Podrobnosti sdělovat nebudeme, a to vzhledem k věku a pozůstalým,“ řekla ve čtvrtek mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Na otázku, zda může mít tento případ souvislost právě se zmiňovanou hrou, mluvčí tuto variantu nevyloučila, ale blíže nekomentovala.

Telekomunikační operátor O2 zatím od policie podle mluvčí Lucie Pecháčkové žádnou výzvu nedostal. „Jsme samozřejmě připraveni poskytnout případnou součinnost. Jako největší poskytovatel internetu jsme si vědomi i rizik, která s sebou jeho používání přináší. Děti jsou digitálním technologiím často otevřenější než jejich rodiče a bohužel si nedokážou uvědomit všechny hrozby. Proto dlouhodobě vzděláváme nejen mladé lidi v tom, jak se v online světě chovat bezpečně,“ podotkla. Mezi českými profily na Facebooku se objevilo několik stránek, které o hře informují nebo před ní uživatele varují.

Hesla jako ,vzbuď mě v 4:20' nebo ,F58'

Zahraniční média dříve informovala, že kvůli Modré velrybě už v zahraničí spáchalo sebevraždu několik teenagerů, u žádného z případů se však nepotvrdila přímá souvislost. Hra je rozšířená především v Rusku, nicméně poměrně rychle se přesunula i do Česka nebo na Slovensko.

Masové rozšíření vzbudilo rozruch především v Rusku, kde rostoucí počet sebevražd mladých vedl ruskou bezpečnostní službu FSB k založení nové databáze shromažďující informace o sebevraždách dětí a teenagerů. Měla by pomoct odhalit tendence teenagerů sáhnout na vlastní život.

Podle lednové zprávy ruského listu Novaja Gazeta ruské Centrum pro veřejné internetové technologie zjistilo, že denně se na ruských sociálních sítích objeví 4 tisíce „hashtagů“ dosvědčujících, že jsou do hry mladí Rusové zapojeni. Jedná se o hesla „modrá velryba“, „moře velryb“, „jsem ve hře“, „vzbuď mě v 4:20“, „F58“ a další. Další nezapočítané případy přitom hlásí další postsovětské státy, Kazachstán, Ukrajina, Bělorusko nebo Ázerbájdžán.

Rady pro rodiče a pedagogy

Promluvte s dětmi o hrozbách sociálních sítí!

Zaměřte se především na změnu chování a vzhled dítěte (samotářství, sebepoškozování..)!

V případě, že máte podezření o výskytu této hry, ihned tuto skutečnost nahlásit na nejbližší policejní služebnu!

dvDaniela Vlčková

Najdete na Lidovky.cz