Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrabyňský monument otevírá

Česko

HRABYNĚ Betonový obří památník v Hrabyni, který je největší svého druhu v zemi, je po čtyřletých opravách znovu otevřen. Komplex z roku 1980 vznikl jako Památník Ostravské operace, dnes je věnovaný celé II. světové válce.

Podle tvůrců expozic se má věnovat ne příliš často diskutovaným tématům. Postupně by se návštěvníci muzea měli dozvědět informace například o kolaborantech s nacistickou mocí či o zvěrstvech, která na civilních obyvatelích páchali vojáci Rudé armády při osvobozování tehdejšího Československa.

Součástí expozice je tak například kufr, který si člen jedné z hrabyňských rodin sbalil v roce 1939. V době, kdy si myslel, že bude muset rodný kraj opustit. Neodešel a kufr pro jistotu schoval na půdě, kde zůstal až do těchto dnů. Lidé uvidí i kuchyňský příborník, ve kterém jsou jasně zřetelné díry po výstřelech – prostříleli ho sovětští vojáci při osvobozování.

„Naším cílem je představit i kontroverzní témata, která touto formou ještě prezentována nebyla. Z muzeologického hlediska je ale problém získat exponáty, které by potvrzovaly například zločiny spáchané vojáky Rudé armády,“ řekl ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík, do jehož péče areál spadá. Vedoucí památníku Jana Horáková dodala, že osudy těchto lidí budou v expozici přibývat postupně. Památník je součástí Slezského zemského muzea od roku 1992. V roce 2005 byl kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřen. Začala o rok později. Vyžádala si 192 milionů korun, jež z velké části uhradilo ministerstvo kultury. Veřejnosti jsou přístupná tři patra památníku. Opravy se dočkal i symbolický hřbitov obklopující památník. Je na něm opraveno původních 13 000 destiček se jmény padlých.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?