Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hráči airsoftu nejsou nacisté, ODS žádá po Tvrdíkovi omluvu

Česko

  11:00aktualizováno  15:30
PRAHA - Šéf volební kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík pustil novinářům video, které má dokazovat výcvik členů Modrého týmu sympatizantů ODS ve střelbě, hodu granátem či zneškodňování výbušniny. Jednalo se ale o běžnou hru airsoft. Tvrdík přirovnal Modrý tým ke komandům ČEZ a také k NSDAP. ODS teď žádá jeho omluvu.

ČSSD: ODS si cvičí komando

Záběry, vystříhané sociálními demokraty z delšího videozáznamu dostupného na stránkách Modrého týmu, jsou ze setkání členů týmu, které se konalo 17. dubna ve Stodu u Plzně. Na srazu mladí účastníci kromě slaňování či lukostřelby také absolvovali airsoftovou bitvu.

Někdejší ministr obrany záběry přirovnal na tiskové konferenci ke skandálnímu videu zobrazujícímu výcvik komanda ČEZ.

Lustrování protestujících

Sociální demokraté na Modrý tým příznivců ODS útočí od chvíle, kdy dokázali jeho členy spojit se skupinkami mladých lidí, kteří s nesouhlasnými transparenty v rukou přicházejí na jejich předvolební mítinky.

"Skupinky příslušníků Modrého týmu s bojovým výcvikem srovnatelným s obávanými komandy ČEZ útočí na pokojná setkání ČSSD s občany s jediným cílem, znemožnit sociální demokracii Ústavou dané právo shromažďovací a vyvolávat konflikty s policií," píše na oficiálním webu ČSSD.

Srovnání airsovtové přestřelky s kuličkami k výciku komand ČEZ zní z úst Tvrdíka, který jako ministr obrany stál mimo jiné za vznikem už zrušené elitní protiteroristické jednotky SOG, poněkud absurdně.

Střelená interpretace

"Interpretace pana Tvrdíka je nejen nesmyslná, ale přímo mentálně vadná. Řekl bych střelená, kdyby nešlo o vážnou věc," řekl na tiskové konferenci mluvčí ODS Martin Kupka.

Kupka dále vyzval, aby se Tvrdík omluvil všem členům Modrého týmu za příměr "k praktikám nacistické NSDAP". "Měl by se stejně tak omluvit všem, kteří kdy ve volném čase airsoft hráli nebo hrají," dodal.

Podle Kupky volební manažer ČSSD Tvrdík jen snižuje politickou kulturu v zemi a vytváří napětí, které sám jedním dechem pokrytecky kritizuje.

Srovnání s NSDAP sociální demokraté smazali
Přirovnání ODS k nacistům, kterým odstavec článku pokračoval, strana rychle smazala. "Tato praxe až nápadně připomíná praktiky nacistické NSDAP," stálo na webových stránkách ČSSD.

"Šlo o chybu zaměstnance, který je najat na kampaň a který přepsal věci, které na tiskové konfereci sociální demokracie v žádném případě nezazněly," řekl LN Tvrdík. Dotyčný se podle něj musel přeslechnout. "Žádné srovnání s nacistickou ideologií ČSSD nepoužívá, naopak ho odsuzuje. Proto také hned, jak mi to dali ke kontole, tak to bylo odstraněno," dodal.

O sporech čtěte zde

Tvrdík už dříve členy Modrého týmu označil za "rowdies ODS" a žádal šéfa volební kampaně občanských demokratů Ivana Langra, aby je přestal na sociálnědemokratické akce vysílat. Žádost zopakoval i dnes.

Airsoft

Airsoft je zábava či sport podobná paintballu, místo nábojů s barvou se používají malé plastové či keramické kuličky. Kromě jiného to umožňuje realističtější simulaci boje.

"Bitvy" mají různé náměty, v případě závěrů prezentovaných ČSSD měli účastníci hry najít a zlikvidovat bombu.

Členové Modrého týmu kromě airsoftu absolvovali v polovině dubna ve Stodu u Plzně například slaňování, lukostřelbu, "adrenalinovou jízdu terénním automobilem", ale i diskuse s přestaviteli ODS.

"Je to blbost"

"Je to úplná blbost, jednalo se běžnou teambuildingovou akci, která měla posílit týmového ducha před volbami. Vedle airsoftu tam probíhala spousta jiných aktivit, jako například nácvik základů zdravovědy," řekl serveru Lidovky.cz koordinátor Modrého týmu Petr Mach.


Původní video ze stránek Modrého týmu

"Spojovat protesty na předvolebních akcích ČSSD s Modrým týmem nebo jakoukoliv konkurenční stranou je blbost. Nedokážu si takové jednání představit," oponoval Mach obviněním Jaroslava Tvrdíka z agresivního narušování předvolebních mítinků sociálních demokratů.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....