Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hráči Premier League se vyhýbají dani z příjmu

Česko

LONDÝN Desítky fotbalistů anglické Premier League se vyhýbají placení daně z příjmu, když používají složité schéma, které jim umožňuje legálně platit daň 28, či dokonce jen dvě procenta namísto 50 procent. Podle britského listu The Times tohoto uspořádání využívají i angličtí reprezentanti Wayne Rooney a Gareth Barry.

Schéma vychází z toho, že fotbalisté založí firmu, která přijímá platby za využívání obrazu a jména hráčů – například na suvenýrech a dresech. Vzhledem k tomu, že jde o firmu, z těchto příjmů platí jen 28procentní daň namísto 50 procent, které platí lidé za příjmy vyšší než 150 000 liber ročně (4,3 milionu korun). Podle listu přibylo hráčů, kteří začali zakládat tyto společnosti, poté co byla před 18 měsíci zvýšena daň z vysokých příjmů ze 40 na 50 procent.

Fotbalisté tak často mají s klubem dvě smlouvy – jednu na příjmy za fotbal a druhou na příjmy z prodeje jejich obrazu a jména.

Hráči si navíc od těchto svých společností mohou půjčit a na tyto půjčky je pak pouze dvouprocentní daň. Útočník Manchesteru United Rooney, který údajně vydělává 200 000 liber týdně, si za poslední dva roky půjčil od své společnosti 1,6 milionu liber, napsaly The Times. Když za tuto částku zaplatil dvouprocentní daň, ušetřil skoro 600 000 liber ve srovnání s částkou, kterou by musel zaplatit, kdyby tyto peníze byly považovány za příjem.

Barry z Manchesteru City takto ušetřil na 135 000 liber. List uvádí, že v menší míře podobného schématu využil i Daniel Sturridge z Chelsea.

Dalších 55 hráčů si od svých firem nepůjčovalo, ale když do nich převedli část příjmů, ušetřili na daních 22 procent, napsal list. Podle něj jde již o tak velké částky, že daňové úřady zkoumají cesty, jak tato daňová schémata omezit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...