Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hráči z NHL by se měli zamyslet

Česko

Když vyšel z šatny, odchytili ho kanadští novináři. „Kam s tímhle týmem můžete až dojít?“ „Pro zlato,“ odsekl český hokejista Jaromír Jágr. „Vrátíte se někdy do NHL?“ „Nikdy.“ „A jak dlouho chcete ještě hrát?“ „Deset let.“ Tou ironií dával najevo, jak je na šampionátu po prohře s Nory otrávený. Od Kanaďanů pak odešel a začal mluvit vážněji.

* Je pro vás tahle porážka hodně velkým zklamáním?

Nesmíme zapomenout, že to nejsou Norové z před deseti lety, realita je trochu jiná. Mají tu stejný tým jako na olympiádě, kde málem porazili v play off Slováky. A Slováci tam měli výborné mužstvo.

* Ale dosud se svět dělil na silnější a slabší týmy, ne?

Jenže doba, kdy silná sedmička přejížděla ostatní, je dávno pryč. Proto by se v téhle souvislosti nemělo už používat slovo překvapení. Čekal jsem, že to bude těžký zápas, ale věřil jsem, že vyhrajeme.

* Co ten zápas ukázal? Reálný obraz síly mužstva?

Nikdo nemohl čekat, že tu budeme každému dávat sedm gólů. Máme spoustu mladých hráčů, kteří potřebují sbírat zkušenosti. Ale sami jsme se do té díry dostali, tak se z ní musíme i vyhrabat. Potřebujeme teď vyhrávat každé utkání, jako by to bylo play off.

* Není trochu frustrující, že jste dva góly vstřelil vy sám?

Buďme upřímní: podívejte, kolik kluků z Ameriky odmítlo reprezentovat. Šanci dostali ostatní, jsou to bojovníci. Že nedáváme góly? Nikdo by se neměl divit! Realita našeho hokeje je trochu jinde.

* Viditelně vás to štve.

Mně vadí jedna věc, a to, že hráči odmítají na mistrovství jezdit. Ti, kteří se dostali do NHL, by si měli uvědomit jedno: že díky hráčům, jako byli Výborný, Dopita, Reichel, Procházka, Patera, bratři Kaberleové, Ručinský, zkrátka ti, kteří v minulosti vyhrávali šampionáty, v té NHL jsou. Těžko by si je někdo vybral, kdybychom se s reprezentací nikam nedostali. Těžko by teď polovina hráčů vůbec někde byla, jenže oni na to už zapomněli.

* Měli by to teď vrátit českému hokeji a pomoci mu vychovat nové tahouny?

Ano. Pomoct ostatním otevřít dveře, jako je ti starší otevřeli jim. Ale každý z nich si musí sáhnout do svědomí – znovu se musím vrátit do zlaté generace, jací tam byli kluci borci. Podívejte, kolik šampionátů za sebou odehráli, rok co rok a bez přemlouvání. Ti současní hráči z NHL by jim měli líbat zadky.

* Nejste pak zdeptán, že sám na všechno v Německu nestačíte?

Vůbec ne, o tom nemluvme. Já jsem rád, že tu s mladými hráči můžu být. Prostě se prohrálo a musíme se poučit. Chápu, že jsou to stejné fráze pořád dokola, ale jedině díky těmhle zápasům se mladí hráči můžou dostat na jinou úroveň.

* Vraťme se ještě k utkání s Nory. Na branku jste vyslali téměř padesát střel, přesto jste prohráli. Proč?

Ono taky záleží na tom, jaké střely to byly... Když střílíte z dálky nebo z úhlu, gólman to chytí. Náš problém je, že žádný z hráčů nechodí do brány, abychom měli odražené puky. Ale to byl vždycky problém českého hokeje.

* Dá se s tím vůbec něco dělat?

Uvědomte si, že náš styl hokeje nikdy nebyl takový jako ten kanadský. Jiné góly ale nepadají. Proto máme na mezinárodní scéně problémy.

* Bude těžké se dát dohromady před utkáním se Švédskem?

Nic jiného nám ani nezbývá, musíme na to zapomenout. Nemyslím si, že by byl nějaký rozdíl vyhrát s Nory a prohrát se Švédskem.

***

ČESKÉ HVĚZDY

1. Jaromír Jágr I v osmatřiceti letech je nepostradatelným tahounem. Vstřelil oba góly Norsku, celkem má podíl na pěti z osmi gólů českého týmu na šampionátu. Za ním ale zeje díra. 2. Lukáš Kašpar Bojoval, jako jeden z mála se držel pokynů kouče Růžičky a snažil se hrát přímočaře tak, jak se to naučil v zámoří. 3. Jakub Klepiš Chodil na přesilovky, snažil se a nabízel se na puk. Stejně jako celý jeho čtvrtý útok.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!