Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hračky ani oblečení pro uprchlíky už nenoste, vyzývají charity

Česko

  11:00
PRAHA - Hračky ani oblečení už nenoste, máme jich dostatek. Ačkoli sbírek pro uprchlíky přibývá, některé charity začínají odmítat oblečení, boty či hračky pro děti. Organizace vystavily stopku také přijímání nových dobrovolníků či některým druhům jídla.

Lidé nosí pro uprchlíky oblečení, jídlo i karimatky na spaní. foto: ČTK

„Správa uprchlických zařízení pozastavuje sběr další pomoci, protože by další její přijímání nebylo produktivní. Další věci nemáme kde umísťovat, chybí kapacity na třídění a poptávka je beztak momentálně saturována. Nadále přejímáme výhradně a jen pánskou obuv a pánské teplé svrchní vrstvy,” píše na svých stránkách Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ), která provozuje přijímací, pobytová a integrační azylová zařízení. Oblečení ani hračky v současné chvíli nepřijímá ani Diecézní charita Brno.

Nejvíce žádanými jsou trvanlivé potraviny jako džusy, mléko, samootvíratelné konzervy ryb či fazolí nebo dětské výživy. Charity také stále přijímají batohy, karimatky, spacáky, přikrývky, vitamíny či obvazy a náplasti. Naopak již některé odmítají masové konzervy, polévky v sáčku, uzeniny a sýry.

Seznamy přijímaných věcí jednotlivé charity a neziskové organizace obvykle uvádějí na svých webových stránkách, plakátech či letáčcích. V ostatních případech připojují upozornění, že jiné věci nejsou potřeba, případně je není možné skladovat.

Některé charity a organizace jako Poradna pro integraci stále poptávají po nových dobrovolnících. Spolupracovníky hledají i Lékaři bez hranic, kteří se v současné době poohlížejí po specializacích jako traumatolog, gynekolog, pediatr či psycholog a psychiatr. Naopak nabídky dobrovolníků odmítá SUZ či některé oblastní charity Adry.

„Případné nabídky práce a bydlení pro cizince stejně jako nabídky dobrovolnictví nebo finanční dary prosím směrujte pouze na nestátní neziskové organizace pracující s cizinci,” vyzývá SUZ.

Sbírky pořádají i studenti

Krom sbírek pořádaných zavedenými charitativními organizacemi je možné narazit i na několik dalších. Mezinárodní organizace ELSA, která sdružuje studenty práv, se rozhodla uspořádat celostátní sbírku Daruj hračku pro děti uprchlíků. Sbírka bude probíhat do konce října v kancelářích ELSA na všech fakultách v Česku. Určena ale není pouze studentům práv a akademikům, ale široké veřejnosti.

„K vytvoření sbírky nás vedla současná situace v Evropě v souvislosti s migrační krizí, a protože naše studentská asociace dbá na ochranu lidských práv, tak jsme se rozhodli, že bychom alespoň málem chtěli přispět ke zlepšení jejich situace,” řekl Michael Glogr, který sbírku koriguje v Praze. ELSA pořádá sbírku ve spolupráci se svým generálním partnerem AK Allen & Overy. O sbírku ale již projevily zájem další advokátní kanceláře v Česku.

„Ozývali se a ozývají se dokonce jednotlivci, že by rádi pomohli a přispěli, a to už i před začátkem této sbírky,” dodal Glogr. Po ukončení sbírky budou hračky předány SUZ, která zajistí jejich předání dětem ve všech uprchlických zařízeních.

Sbírky našly své zázemí i na facebooku. Hračky, stejně jako dětské pleny, deky a oblečení se od dárců rozhodla vybrat a následně je předat do uprchlických zařízení Ivana Mádrová. Sbírce pro nejmenší se věnuje i skupina České mámy pro děti prchající před válkou.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat