25. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Padělky oblečení Adidas z tržnic vytlačují Gormiti či Angry Birds

České tržnice zaplavují padělky Angry Birds. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České tržnice zaplavují padělky Angry Birds. |

PRAHA Za letošní rok odhalila Celní správa už téměř 1,5 milionu padělků. Server Lidovky.cz získal seznam značek, které se mezi zabavenými věcmi objevily nejčastěji. Zatímco v Praze dominuje padělkům jeden z hlavních vánočních artiklů - dětské hračky, v příhraničí vede žebříček módní zboží. A to nejen "klasika" typu Lacoste či Adidas, ale i padělky značek Tommy Hilfiger, Jack Wolfskin nebo Bench.

Kdo se chystá pod stromeček kupovat hračky a nechce dětem pořídit jen laciné napodobeniny, měl by při nákupu zbystřit. Zejména pokud chce dárek koupit v Praze a navíc na tržištích. Padělky populárních hraček totiž letos patří v hlavním městě k nejčastějším úlovkům celníků.

Ať už jde o fantasy figurky Gormiti, příšerky Monster High, dívkami oblíbenou Hannah Montanu, věčného Spidermana, zvířecí figurky Littlest Pet Shop nebo hračky spojené s počítačovou hrou Angry Birds. A to se týká i oblečení s těmito potisky.

Tyto hračky jsou sice od originálu mnohdy skoro nerozeznatelné, kvalitou se ale mohou lišit. "Často obsahují vysoké množství ftalátů a dalších pro děti nebezpečných látek," upozornila na hlavní úskalí nákupu padělků Jindřiška Kubelková z Generálního ředitelství cel.

Nejčastěji zajiˇštované padělané ochranné známky v roce 2013 v ČR a ve vybraných krajích.

Klikněte pro zvětšení dat (Zdroj: Celní správa ČR)

V Praze letos celníci evidují už 82 případů zajištění padělků. "Celkem jsme při těchto zátazích zabavili přes 185 tisíc kusů zboží," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Celní správy Ivana Kurková. Celorepublikově je pak množství zajištěných padělků téměř desetinásobné - přes 1,4 milionu kusů zboží. Kdyby se ho nepoctivým prodejcům podařilo prodat, způsobili by tím majitelům ochranných známek škodu přes 1,3 miliardy korun. 

Druhá jakost? Nenaleťte lžím

Jiná situace než v Praze panuje v příhraničních krajích, kde tržnice těží ze zájmu zákazníků z Německa a Rakouska. Místo hraček tam celníci nejčastěji zabavují falešnou značkovou módu. "Mezi nejčastěji odhalené padělky v příhraničí patří oblečení a módní doplňky značek Louis Vuitton, Versace, Adidas a Jack Wolfskin," uvedla Kubelková.

ČTĚTE TAKÉ:

S oblibou se ale padělatelé zaměřují také na americkou značku Hollister Co., britskou značku Bench a již stálicemi ve světě falešného zboží jsou výrobky značek Puma, Lacoste, Burberry a Armani.

"Když kabelka stojí místo 30 tisíc jen 3 tisíce, tak prodejci to vysvětlují jednoduše: je to druhá jakost," popsala běžné vysvětlení trhovců Kubelková. Podle ní je ale třeba si v tu chvíli uvědomit důležitou věc. "U luxusního zboží něco jako druhá jakost neexistuje. Je pouze prvotřídní zboží. Pokud je nějaké poškození, tak ten výrobek vůbec nejde do prodeje. Takže se jedná o lež, kterou se jen snaží klamat spotřebitele," zdůraznila.

Padělky v EU v číslech

(data za rok 2012)

 • počet případů v ČR: 824
 • počet zabavených padělků v ČR: 662 429
 • Nejvíce případů odhalení padělků:
  1. Německo 22 784
  2. Belgie   6 692
  3. Irsko    5 580
 • Nejvíce zabavených padělků
  1. Itálie 6 108 760
  2. Malta  6 065 155
  3. Španělsko 3 140 722
 • "Rok padělků" 2011
  Bulharsko - zabaveno 32 593 339 kusů
  Itálie - zabaveno 29 908 415 kusů

Vánoce jsou pro obchody už tradičně hlavní sezónou, to samé platí i o tržnicích. Jak ale uvedla mluvčí celníků, zvláštní režim kvůli předvánočním padělkům nechystají. "Naše kontroly jsou pravidelné, takže nedá se říct, že bychom teď plánovali vyrazit tam třikrát častěji," uvedla Kurková.

Prací prášek v čele žebříčku

Zatím největší letošní úlovek získali celníci před měsícem, kdy v největší pražské tržnici SAPA odhalili 60 tisíc kusů padělaného zboží. V převážné většině se jednalo o značkové oblečení. Jak už ale server Lidovky.cz informoval, v současnosti se padělá už nejen oblečení a hračky, ale i zboží denní spotřeby, zejména drogerie.

Ostatně potvrzují to i tvrdá data. Celorepublikovému žebříčku letos nejčastěji zajišťovaných padělaných ochranných známek vévodí značka pracích prášků Ariel. V první desítce se pak umístila také značka Procter & Gamble, pod kterou spadá celá řada kosmetického a drogistického zboží, jako například Gillette, Old Spice, Wella nebo Pampers.

Přestože ještě není konec roku, už výsledky za leden až říjen ukazují, že oproti minulému roku se celníkům podařilo zabavit více než dvojnásobek padělků. Zatímco v roce 2012 to bylo asi 660 tisíc (16. místo v EU), letos je to už 1,4 milionu kusů. K vyrovnání úspěchu z roku 2011 jim ale ještě trochu chybí. Tehdy čeští celníci zadrželi téměř 1,9 milionu padělků.