Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ztracený alkohol v Lánech doplníme s úrodou meruněk, řekla kancléřka

Zámek lány a zámecký kostel. (1. března 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Kontrola skladu alkoholu lánského zámku vykazovala ještě za bývalého vedení Hradu značnou ztrátu. Podle nejnovějších zjištění chybělo tři sta lahví alkoholu. Evidence ovšem vůbec neobsahovala údaje o druhu ani objemu lahví. Pochybením se nyní na základě oznámení bývalého kancléře Vratislava Mynáře zabývá policie.
  12:40

V tiskové zprávě bývalé vedení Hradu v čele s kancléřem Mynářem uvádí, že podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu. „V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů, ale také faktického nakládání s prostředky Správy,“ uvedl Hrad.

Podle zjištění Seznam Zpráv již k prvnímu auditu došlo a to ve skladu alkoholu. Ten značně prořídl a jeho evidence byla více než nedokonalá. Například bylo zjištěno, že ve skladu se v roce 2021 nacházelo 537 lahví alkoholu. Podle evidence z něj bylo během toho roku vydáno oficiálně 148. Zhruba tři sta lahví ve skladu chybělo. Kontrola následně zjistila, že jich v něm před koncem roku 2021 zbyla jen stovka.

To uvedl advokát Marek Nespala, který za doby Miloše Zemana dostal od Hradu řadu významných zakázek v řádu nižších desítek milionů korun. „Na výdejkách přitom chybí údaje o velikosti lahví, druhu alkoholu či uvedení, komu či kam má alkohol směřovat,“ uvedl Nespala nesrovnalosti v hospodaření.

Rozsáhlý sklad s alkoholem měl na starosti ředitel zahrad Pražského hradu Miroslav Porcal, který se ale k informacím o chybějících stovkách lahví odmítl vyjádřit. Pověřen správou skladu byl dnes již bývalou šéfkou lánského zámku Michaelou Javůrkovou, kterou Mynář odvolal na podzim loňského roku. Odvolán byl i šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (23. února 2023)

Zarážejícím je přitom informace o údajném odvezení desítek lahví alkoholu, které měl někdo ze zámku v Lánech odvést právě po odvolání Velíška a Javůrkové. „Přesné vyčíslení bude znamenat škodný následek trestného činu,“ dodal Nespala.

„Já se k tomu vyjadřovat nebudu, dokud si nás nevyslechne policie,“ uvedla pro Seznam Zprávy bývalá ředitelka zámku Lány Javůrková.

Nová kancléřka Jana Vohralíková, kterou si přivedl současný prezident Petr Pavel, uvedla, že alkohol bude opět doplněn, ale potrvá to několik měsíců. „Na Hradě a v Lánech jsou obrovské sady meruněk a broskví, tady se pálil alkohol. Kdy to doplníme? Asi až s novou úrodou,“ řekla Vohralíková.

Autor: