Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hrad opět hostí Číňany. Investiční fórum je skromnější, ubude účastníků, nepřijde premiér

Česko

  13:00
PRAHA - Ať žije Čína! Tímto zvoláním a přípitkem Liou Jün-šanovi, který je v hierarchii čínské komunistické strany pátým nejvyšším mužem, loni zakončil prezident Miloš Zeman svůj projev na Čínském investičním fóru na Pražském hradě. A stejně jako v roce 2016 se pochlubil investicemi v řádu desítek miliard korun, které říše středu prý u nás chystá.

Prezidenti České republiky Miloš Zeman a Číny Si Ťin-pching na Žofíně během ekonomického fóra v roce 2016. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na čínském fóru, které v pondělí začíná na Hradě, nebude chybět prezidentova zdravice ani letos. Zeman by měl Číňany uvítat v úterý. Jak ale vyplývá z programu, akce letos bude méně pompézní než v předchozích letech.
Svědčí o tom mimo jiné počet účastníků. Zatímco v roce 2016 podle Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, která akci pořádá, na Hrad dorazilo přes tisíc hostů a loni pak rekordních dvanáct set lidí, letos se čeká jen pětistovka účastníků, z toho polovina z Číny. 

Ještě loni Číňany uvítal i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a předseda Sněmovny Jan Hamáček, letos se s účastí předsedy vlády ani šéfa parlamentu nepočítá. Stejně tak není ohlášen ani žádný významný zástupce režimu říše středu. Do Prahy dorazí místopředseda Všečínského lidového shromáždění Chao Ťiang-min. 

Petr Kellner během ekonomického fóra v roce 2016. Jeho PPF měla díky státní...
Miroslav Pelta a Pavel Nedvěd během ekonomického fóra v roce 2016.

Pro samotné čínské firmy, mezi nimiž je třeba JD.com, jeden z největších e-shopů říše středu, zůstává v Praze největším přínosem Zemanova hostitelská role. „Čínská společnost vyžaduje uchopitelné, jasné a srozumitelné autority a symboly. Přítomnost nejvyšších představitelů často ovlivní výsledek akce mnohem více než politická nezbytnost, reálná důležitost nebo angažmá významných ekonomických subjektů,“ řekl LN sinolog Martin Kříž. Praha a také Budapešť jsou podle něj pro Číňany oblíbeným odrazovým můstkem. „Nejde nutně o cílové destinace, ale zejména o strategické spojenectví, které Číně umožní získat technologický náskok, vliv, informace a expandovat postupně i na lukrativní západoevropské trhy,“ dodává Kříž. 

Vlajkovou lodí Zemanem propagované spolupráce s Čínou se před několika lety stal příchod společnosti CEFC. Ta si Česko vybrala jako sídlo svých evropských aktivit. V zemi koupila podíly v několika firmách, například v letecké společnosti Travel Service. Ovládá také Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. 

Šéf společnosti CEFC Jie Ťien-ming se krátce po jejím vstupu na český trh stal poradcem prezidenta Zemana. Počátkem letošního roku byl ale v Číně zatčen kvůli podezření z hospodářské kriminality. Koncem minulého týdne navíc vyšlo najevo, že jeho jméno figuruje v obřím korupčním skandálu. Jie Ťien-ming měl uplácet bývalého stranického tajemníka Wang San-jüna. I přes problémy ale Hrad za prezidentovým poradcem stojí. „Platí stanovisko, že pokud bude odsouzen, samozřejmě přestane být poradcem,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Tajemný pan Jie

  • Jie Ťien-ming byl od roku 2015 hlavní tváří čínské expanze v Česku, jako šéf CEFC, již založil v roce 2002, se stal také zvláštním ekonomickým poradcem prezidenta Miloše Zemana. V jeho životopise jsou velká bílá místa, neví se, kdo byli jeho rodiče ani jak přišel ke svému bohatství. 
  • Letos v únoru byl Jie zatčen za hospodářskou kriminalitu, Zeman v březnu vyslal do Číny svého kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, aby po Jiem pátrali. Nic bližšího se jim ale zjistit nepodařilo. Čínská státní televize minulý pátek uvedla, že Jie měl uplácet stranického tajemníka provincie Kan-su. Kde je teď, ale neuvedla. 

CEFC se během letoška dostala do problémů se splácením závazků, kontrolu nad ní proto přebírá čínský státní konglomerát CITIC. S jeho šéfem bude Zeman v úterý mluvit. „Pan prezident se v úterý před návštěvou česko-čínského investičního fóra setká s místopředsedou čínského parlamentu Chao Ťiang-min a šéfem CITIC Group Čchang Čen-mingem. Tématem hovoru budou investice,“ řekl LN Ovčáček.

Füle, nový muž pro Čínu

Na fóru se představí také klíčový muž čínských ekonomických zájmů v Česku. Tím se loni stal bývalý český eurokomisař Štefan Füle, který společně s exministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem povýšil do nově založené společnosti CITIC Europe. 

Hodnocení důležitosti byznysu s Čínou však zůstává sporné. Sdružení pro zahraniční investice má čínské výdaje v Česku za významné, nejsou podle něj ale významnější než investice řady jiných zemí. „Rozhodně důležitější historicky, objemově i typem investic pro českou ekonomiku byly investice ze zemí jako USA, Německo, Japonsko, Jižní Korea, Francie a Velká Británie,“ říká za sdružení Lenka Kociánová.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...