14. června 2018 20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad nedal za spálené trenýrky ani korunu, podle úřadu byly zadarmo. Fraška, reaguje na happening Fiala

U pálení trenýrek asistovali i hasiči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U pálení trenýrek asistovali i hasiči. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek novinářům tvrdil, že červené trenýrky, které se v roce 2015 objevily na stožáru místo prezidentské standarty a které před novináři nechal ve čtvrtek spálit, jeho kancelář stály jednu korunu. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových však mluvil nepravdu, Hrad podle něj dostal „trofej“ z happeningu zadarmo. Na akt spálení trenýrek před očima novinářů, kteří čekali avizované vyjádření prezidenta, kriticky zareagovali opoziční politici.

Na dotaz, proč prezident uvedl zavádějící informaci, mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jasně neodpověděl. „Dramatický rozdíl. Jedna koruna versus nula korun. Nepřijdete si trapně?“ uvedl.

„Látka byla Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) předána soudem jako předmět zabraný v trestné činnosti,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka pro server Lidovky.cz. „Následně jsme obdrželi žádost od Kanceláře prezidenta republiky o bezúplatný převod, jelikož mají ze zákona státní instituce přednost, tak tento předmět byl v prosinci roku 2017 předán. Látka Kancelář prezidenta republiky nestála nic,“ upřesnil mluvčí úřadu. O látku podle něj neměl nikdo jiný kromě Hradu zájem.

„Prezident mluvil nepravdu, neupřesnil celou situaci, látka nestála jednu korunu, ale stála nula korun,“ shrnul mluvčí. Prezident během avizovaného briefingu, z něhož se vyklubal happening, uvedl, že spálí červené trenýrky, „které jsme za jednu korunu zakoupili od úřadu pro správu věcí majetkových“.

„Je to klasický postup podle zákona,“ komentoval mluvčí bezúplatné předání látky. „Pokud nějaká státní instituce požádá o tyto předměty, tak je ÚZSVM předá,“ doplnil Ležatka.

Zeman připravil happening, kde za asistence hasičů nechal spálit červené...
Miloš Zeman na briefingu.

Na Zemanovu akci zareagovali na Facebooku členové recesistické skupiny Ztohoven, kteří spálené červené trenýrky vyvěsili roce 2015 nad Hradem místo prezidentské standarty.

Svou tehdejší akcí chtěli protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům skupiny Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

‚Probuďte mně z tohoto špatného snu‘

Na Zemanův čtvrteční čin reagovali během odpoledne i straničtí lídři z řad sněmovní opozice.

„Kdyby mi v tom nebránila úcta k úřadu prezidenta, řekl bych, že se pan prezident zbláznil. Další akce, která snižuje důstojnost prezidentské funkce,“ napsal na svém Twitteru místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

„Miloš Zeman překročil další hranici a zbytečně snížil váhu prezidentského úřadu. Fraška na Hradě nevyvolává úsměv, ale každý, kdo si váží naší státnosti a jejich institucí musí pocítit spíše smutek,“ komentoval čtvrteční dění v Lumbeho zahradě předseda ODS Petr Fiala.

14.června 2018 v 17:02, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 20:38

Dnešní “brífink” na Hradě byl nehodný hlavy státu. Miloš Zeman překročil další hranici a zbytečně snížil váhu prezidentského úřadu. Fraška na Hradě nevyvolává úsměv, ale každý, kdo si váží naši státnosti a jejich institucí musí pocítit spíše smutek.

„Probuďte mne z tohoto špatného snu,“ komentuje chování prezidenta předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

14.června 2018 v 16:56, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 19:49

Následovník T.G. Masaryka či Václava Havla v prezidentském úřadu, který by měl být důstojným symbolem našeho státu, pálí na oficiálním setkání s novináři trenýrky. Probuďte mne z tohoto špatného snu!

Na dotaz serveru Novinky.cz, zda by měl prezident takto vystupovat a zda by mu měla sněmovna i na takovéto aktivity schvalovat rozpočet, odpověděli také předseda KSČM Vojtěch Filip a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Filip je přesvědčen, že svolání tiskové konference, ať třeba ke kontroverzním tématům, ke kterým v minulosti v neprospěch prezidenta informovala média, je adekvátní a velmi levnou odpovědí. „Na hrubý pytel hrubá zápalata,“ reagoval na dotaz Okamura.

Hrad oznámil pořádání briefingu ve středu. Předem avizoval, že akci nebude nijak komentovat. K čemu dojde, tak nikdo nemohl tušit. Po happeningu nebyly novinářům umožněny dotazy. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček podle televize Prima předtím uvedl, že vyjádření se bude týkat „příjemné události“.