Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad nepozval Drahošovy příznivce. Možná by se vešli do většího výtahu, tvrdí Ovčáček

Miloš Zeman, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman, ilustrační foto. | foto: MAFRA

PRAHA Prezidentská kancelář na nedělní ceremionál u příležitosti 100 let založení Československa nepozvala jen minimální počet lidí. Jsou to podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka ti, kteří se stále nevyrovnali se zvolením Miloše Zemana do prezidentské funkce. Do Vladislavského sálu na slavnostní udílení státních vyznamenání a Zemanův projev pozval Hrad stovky hostů, na následnou recepci do Španělského sálu má přijít až 3000 lidí, řekl v úterý Ovčáček novinářům.

Na oslavy 28. října nedostali pozvánku někteří poslanci, hejtmani či rektoři, kteří mají vůči Zemanovi kritický postoj nebo při letošních volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobná situace nastala už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

Ovčáček v úterý řekl, že neuvede seznam těch, kteří nebyli pozváni. „Chci zdůraznit, že jich je opravdu minimální počet, možná by se vešli do většího výtahu. Z naší strany jde o určité vyjádření laskavosti. Nechceme těmto lidem způsobovat zbytečné dilema při vědomí, že už takřka šest let úkorně prožívají fakt, že občané České republiky dvakrát ve svobodných a demokratických volbách zvolili prezidentem Miloše Zemana,“ zdůraznil Ovčáček.

Pozvánku nedostal ani Čunek či liberecký hejtman

Slavnostního vyznamenávání se nezúčastní také několik hejtmanů a primátorů. Někteří z nich pozvánku vůbec nedostali. Jiní sice pozváni byli, ale dají přednost například akcím ve svém regionu.

Pozvánku zatím nedostal liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Dostal jsem ale pozvání ministra obrany na Vítkov a na přehlídku a tam samozřejmě půjdu, to si člověk musí užít takové věci, které jsou jen čas od času,“ uvedl Půta. I kdyby pozvánka na Hrad naposlední chvíli přeci jen dorazila, má už jiný program. „Letos je těch akcí opravdu hodně, já budu na závěrečném koncertu Mezinárodního festivalu Lípa Musica v Novém Boru, který je k stému výročí republiky,“ řekl Půta.

Pozván nebyl ani zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Jsem přesvědčen, že zřejmě nepojedu, zúčastním se přehlídky, na kterou jsem byl pozván,“ uvedl Čunek. Také zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN) na oslavy nepojede. „Budu slavit ve Zlíně, otevíráme Památník Tomáše Bati,“ řekl.

Někteří hejtmani dají přednost akcím ve svém kraji

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) pozvánku nedostal a ani ji nečeká. V Praze se zúčastní vojenské přehlídky na Evropské třídě a navštíví koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu na Staroměstském náměstí. Loni na Hrad pozván byl, před prezidentskou volbou ale podpořil Jiřího Drahoše. Zemanova konkurenta ve druhém kole podporoval i primátor Brna Petr Vokřál (ANO), který rovněž pozvaný není. Na Hrad nejede ani primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). „Pan prezident mě nepozval,“ oznámil. Důvodem je podle něj zřejmě to, že ho kritizoval za některé kroky.

Vzpoura rektorů, hejtmanů a primátorů

  • Přinejmenším tři rektoři brněnských vysokých škol se 28. října nezúčastní slavnostního vyznamenávání u příležitosti 100. výročí vzniku Československa na Pražském hradě.
  • Oslav na Hradě se rovněž nezúčastní několik hejtmanů a primátorů. Někteří pozvánku nedostali. Jiní pozváni byli, ale dají přednost například akcím v regionu. 
  • Pozvání nepřijmou Petr Oslzlý z Janáčkovy akademie múzických umění ani Danuše Nerudová z Mendelovy univerzity. 
  • Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek pozvánku nedostal.
  • Rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek se zatím rozhoduje.

Pozvánku na Hrad dostala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Účast jsem potvrdila,“ uvedla.

Jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) řekl, že pozvánku obdržel v úterý. Na Hrad nepojede, protože je nemocný a lékařem povolené vycházky mu cestu neumožní. „Že bych tam nejel kvůli tomu, že někdo dostane vyznamenání a jiný nedostane, tak to neberu. Určitě je mezi vyznamenanými spousta lidí, kteří si to zaslouží,“ uvedl.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) pozvánku dostali. Oba se ale omluvili. Důvodem jsou akce v Moravskoslezském kraji. Ostrava například chystá dvoudenní víkendový výroční program. Rovněž primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) se omluvil. „Účastním se slavnostního koncertu Karlovarského symfonického orchestru, který přednese k této příležitosti Mou vlast,“ uvedl.

Oslav na Hradě se nezúčastní hradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), ani hradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Štěpán pozvánku nedostal. „Je to vůle pana prezidenta, koho při příležitosti stého výročí pozve. Dál to nebudu komentovat. Budu v regionu na různých akcích, které výročí připomínají,“ uvedl Štěpán. Akcím v regionu dá přednost i Fink.

Oslavy zahájí Zeman schůzkou s Macronem

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) pozvání na Hrad dostal a zúčastní se. „Pan prezident bude vyznamenávat paní učitelku, která zachránila čtyři lidské životy. Je to pro mne obrovská čest, nemohl bych se nezúčastnit už jen z toho důvodu, že si toho nesmírně vážím,“ řekl v úterý Okleštěk. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) pozvánku rovněž obdržela a 28. října na slavnostní večer dorazí.

Víkendové oslavy založení samostatné republiky zahájí Zeman v pátek večer, kdy setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Následující den se pak zúčastní přísahy vojáků Hradní stráže nebo slavnostního otevření zrekonstruované budovy Národního muzea.

Ve státní svátek 28. října se prezident zúčastní tradičního pietního aktu na Vítkově, jmenuje nové generály a zhlédne vojenskou přehlídku na Evropské třídě. Večer předá ve Vladislavském sále vyznamenání a přednese projev. Mezi hosty nebude chybět ani slovenský prezident Andrej Kiska. Oba prezidenti států někdejší federace se znovu potkají po víkendu ve slovenském Martině, kde se v úterý uskuteční oslavy 100 let od přijetí Martinské deklarace. Slováci v ní vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného česko-slovenského státu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!