Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
27. května 2016 7:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad opraví Husákovu vilu. V ‚domečku‘ komunistických prezidentů budou bydlet návštěvy

Prezidentská rezidence, takzvaný domeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská rezidence, takzvaný domeček | foto: Lidové noviny

Bývalo to nejstřeženější místo v republice. Rezidence v Královské zahradě na Hradčanech byla domovem všech komunistických prezidentů. Z těch současných v ní nikdo nechtěl a nechce bydlet.

Přesto Hrad přichystal její nákladnou renovaci. V takzvaném domečku z roku 1949 vzniknou podkrovní pokoje, moderní kuchyně i relaxační zázemí. Novou podobu dostane bazén, který je pozůstatkem po posledním nájemníkovi – Gustávu Husákovi.

Taková proměna by mohla vyvolat spekulace, že se do rezidence hodlá nastěhovat prezident Miloš Zeman. Hlava státu je ale spokojena v Lumbeho vile, kde od počátku bydlí. Jeho kancelář místo toho plánuje, že bude luxusní vilu nabízet státním návštěvám. „Takové místo by Hrad pro zahraniční hosty měl mít,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš.

Uzavřou zahradu?

Pokud by ale v budově přebýval třeba čínský prezident, který se v Praze nedávno zastavil, těžko by do Královské zahrady mohli návštěvníci z řad veřejnosti, kteří do ní dnes chodí.

Když v rezidenci krátce pobýval Václav Havel, jeho ochranka ji obestavěla zábranou, aby se k ní nikdo nedostal. Přesto mohli návštěvníci zahrad občas potkat hlavu státu, jak s aktovkou a svými strážci míří do práce.

To za Husáka byla zahrada pro jistotu zcela uzavřena.

.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.