30. března 2017 6:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad pálí na Drahoše. Plním trojjedinou úlohu, tvrdí mluvčí Ovčáček

Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA „Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev,“ napsal na Twitter Jiří Ovčáček, hradní úředník.

Analýza Ovčáčkových útoků

Loni na podzim server Lidovky.cz v unikátní analýze upozornil na všechny, o které se prezidentův mluvčí otřel. Šlo tehdy o 172 lidí, institucí, profesí či organizací, které se staly Ovčáčkovými terči. Hradní kancléř Vratislav Mynář pak v rozhovoru sliboval, že mluvčímu domluví. Zjevně příliš nepochodil, seznam se dále rozšiřuje.

Ovčáčkovy kontroverzní tweety postupem času. Každý sloupec reprezentuje jeden...

Ovčáčkovy kontroverzní tweety postupem času. Každý sloupec reprezentuje jeden měsíc.

SPECIÁL O OVČÁČKOVÝCH ÚTOCÍCH ČTĚTE ZDE:

Je to sotva 48 hodin, co Jiří Drahoš ohlásil kandidaturu, a od té chvíle mluvčí prezidentské kanceláře zahltil Twitter nejméně dvanácti příspěvky. Do vyzyvatele Miloše Zemana, dlouholetého předsedy Akademie věd, se ­tvrdě strefuje. Ovčáček kritizoval zejména fakt, že Drahoš předloni podepsal petici Vědci proti strachu a lhostejnosti, jež reagovala na uprchlickou vlnu směřující do Evropy.

„K podpisu mě vybudil soukromý názor mluvčího prezidenta, který řekl spoustu nesmyslů,“ uvedl tehdy akademik Drahoš.

A Ovčáček mu to nyní, skoro dva roky poté, vrací. Zároveň odmítá, že by vedl kampaň za Zemanovo znovuzvolení. „Plním jen svoji trojjedinou úlohu. Tlumočím stanoviska pana prezidenta, hájím jeho stanoviska a hájím pana prezidenta,“ napsal LN.

Zeman při ohlášení své kandidatury tvrdil, že své soupeře kritizovat nebude. Přenechal to ale svému mluvčímu: „Pokud je Miloš Zeman Donaldem Trumpem nadcházejících prezidentských voleb, Jiří Drahoš je Hillary Clintonovou,“ zněl další z Ovčáčkových tweetů.

29.března 2017 v 12:36, příspěvek archivován: 29.března 2017 v 22:55

Na Hradě potřebujeme aligátora s vizí. Ne šedou myš bez názoru. https://t.co/Aq0bnKvT1a

Zástupce Hradu tak Drahoše od počátku pasuje do role někoho, kdo nechrání české zájmy. Národovecká nota táhne. Zeman ji už „dovedně“ využil během kampaně za své zvolení v­roce 2013, kdy jako dominantní téma prosadil Benešovy dekrety. Tehdy na adresu svého soka Karla Schwarzenberga v televizní debatě prohlásil, že mluví jako „Sudeťák, a ­ne jako prezident“.

LN se Drahoše opakovaně snažily zkontaktovat, zatím neúspěšně. Již po prvních Ovčáčkových tweetech se ale nechal slyšet, že se k­nim nechce vyjadřovat.

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem.
Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček při návštěvě Čapího hnízda.

Ovčáčkova agresivita se může Zemanovi vymstít. „Myslím, že je to vůči panu prezidentovi kontraproduktivní. Může přijít bumerang efekt, který se stočí proti němu,“ řekl LN Pavel Šaradín, politolog z­ Univerzity Palackého.

Ovčáčkovy tweety poté, co Jiří Drahoš oznámil kandidaturu na prezidenta (řazeno chronologicky).:

  • Žádné velké překvapení se nekoná. J. Drahoše nadšeně podporují média a politické strany. TOP 09 počínaje a okolím B. Sobotky konče.
  • Přímá volba prezidenta republiky bude o výběru mezi kandidátem občanů naší krásné země a kandidátem médií, který je umělým produktem PR.
  • U kandidátů médií jsou typické floskule o boji s "extremismem a populismem". Takové fíkusy na Hradě by plně vyhovovaly politickým stranám.
  • Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev.
  • Důležité je, že konečně víme, který prezidentský kandidát bude pokorný.
  • Mediální mainstream dle předpokladu vyrazil do lítého boje. Obecné konstatování prostě není urážka. #Sorryjako
  • Nejhorší je totální PR prázdnota bez jakýchkoliv myšlenek. Absolutně prázdný život bez konkrétního zakotvení. Ne občanům, ano médiím.
  • Víte, proč prof. Drahoš podepsal promigrantskou a občany odsuzující Výzvu vědců? Na protest proti Ovčáčkovi.
  • Na Hradě potřebujeme aligátora s vizí. Ne šedou myš bez názoru.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz