10. dubna 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odplata za ‚dětinskou pomstu‘. Hrad za Ovčáčka podal dvě stížnosti na ČT

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Dětinská pomsta za názory prezidenta. Těmito slovy okomentoval před nedávnem hradní mluvčí Jiří Ovčáček rozhodnutí České televize neodvysílat živě jeho tiskovou konferenci. Nyní Hrad podle zjištění serveru Lidovky.cz podal na veřejnoprávní médium dvě stížnosti. Jedna putovala k Radě ČT, druhá k Radě pro televizní a rozhlasové vysílání.

Hrad podáním stížností pokračuje v pomyslné bitvě s Českou televizí. Spor vyvrcholil tím, když ČT v polovině března poprvé neodvysílala Ovčáčkovu konferenci živě, což Hrad označil za „dětinskou pomstu“ za prezidentovy výroky. Zeman kvůli tomu osočil médium z neplnění veřejné služby i z toho, že je údajně neobjektivní a pod vlivem TOP 09.

ČT však argumentovala tím, že dala přednost jinému vysílání, protože v Ovčáčkově projevu neměla zaznít důležitá sdělení, ale jen stručný souhrn Zemanových aktivit z uplynulého týdne. 

Hrad však trvá na tom, že šlo o úmyslnou odvetu. „Minulý čtvrtek byla podána stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na Českou televizi a stejně tak byla podána Radě České televize,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Jiří Ovčáček. 

Důvodem je právě stopka ČT k vystoupením mluvčího v televizi. „Stížnosti se týkají neodvysílání živé tiskové konference (10. března - pozn. red.) a také té druhé neodvysílané tiskové konference, která taktéž měla být odvysílána živě. To je, řekněme, základní námět, který stížnost obsahuje,“ uvedl Ovčáček. Podrobnosti však nechtěl sdělit a odkázal na svá předchozí vyjádření k tématu. „Stížnost obsahuje některé z těchto záležitostí,“ doplnil. 

Podle zdroje serveru Lidovky.cz, který je se stížnosti blíže seznámen, Hrad argumentuje mimo jiné tím, že před tiskovou konferencí už bylo vše připraveno a že ČT nemohla vědět, co přesně sdělením Ovčáčkova projevu.

Jak Rada ČT, tak Rada pro televizní a rozhlasové vysílání už stížnosti dostala, potvrdili předsedové obou orgánů. „Dostali jsme ji v tomto týdnu. Týká se neodvysílání tiskové konference, bližší informace ale v tuto chvíli, před jednáním členů rady k této věci, nebudu poskytovat,“ uvedl předseda Rady ČT Jaroslav Dědič.

Stejně tak Ivan Krejčí, předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Ovčáčkův text už stihl přečíst. Ačkoli záležitost nechtěl komentovat, jeho postoj lze předjímat už z dřívější reakce - v březnu totiž uvedl, že každý provozovatel vysílá podle vlastní uvážení.

Konflikt s veřejnoprávní ČT má prý prezident od té doby, kdy její ředitel Petr Dvořák navrhl, aby koncesionářské poplatky platili i ti, kteří televizi nevlastní. Narážel tak na to, že diváci sledují vysílání i z jiných zařízení, například počítačů či tabletů. Zeman však jeho slova zpochybnil a navíc podpořil záměr, aby diváci peníze určené na poplatky raději věnovali na obecně prospěšné účely. 

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!