30. dubna 2019 22:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad stvrdil vládní rošádu. Co čeká nové ministry?

Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | foto: ČTK

Praha Pomyslný jarní úklid ve vládě Andreje Babiše (ANO) je u konce. Hlava státu Miloš Zeman v úterý jmenoval nové ministry v resortech, které spadají pod hnutí ANO. Po hradních oficialitách je předseda vlády jednotlivě uvedl do jejich ministerských působišť.

Vladimír Kremlík slibuje nové dálnice

Vladimír Kremlík.

Vladimír Kremlík.

Pro Vladimíra Kremlíka to bude velká změna. Zatímco nyní zkušeného právníka a státního úředníka na ulici málokdo pozná, se vstupem do budovy ministerstva dopravy ho čeká jiný svět. Situace na silnicích a železnicích zajímá skoro každého Čecha a ministr to pocítí vždy, když se něco semele. Své o tom ví Kremlíkův předchůdce Dan Ťok, když třeba nešťastně promluvil o kalamitním sněhu při prosincovém kolapsu na opravované dálnici D1.

Právě modernizace dopravní tepny je jedním z klíčových témat. Je nutné ji dokončit podle (zpožděného) plánu – omezení pro řidiče musí zmizet v roce 2021. O dalších úkolech mluvil už před časem přímo s Ťokem. „Řešili jsme novelu zákona o urychlení dopravní infrastruktury, financování, problematiku PPP projektů,“ líčil Kremlík. Zjednodušeně řečeno: stavět i plánovat silnice co nejrychleji a nejlevněji. Větší tempo si zaslouží stavba D3 na jihu Čech, D35 na východě. Ale i plánování nové železniční trati do Kladna.

Muž, který nemá žádnou stranickou knížku, už na dopravě působil. Za Aleše Řebíčka, v roce 2007, vedl právní úsek. Tehdy vypsal resort velkou soutěž na právní služby. Uspěla i kancelář Volopich, Tomšíček & spol., kam Kremlík o rok později nastoupil. Od roku 2015 opět sloužil Česku – jako náměstek na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Měl mimo jiné na starosti právní obranu ve sporech, kde bylo Česko v roli poškozené strany.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!