30. dubna 2019 22:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad stvrdil vládní rošádu. Co čeká nové ministry?

Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval 30. dubna 2019 na Pražském hradě Karla Havlíčka,... | foto: ČTK

Praha Pomyslný jarní úklid ve vládě Andreje Babiše (ANO) je u konce. Hlava státu Miloš Zeman v úterý jmenoval nové ministry v resortech, které spadají pod hnutí ANO. Po hradních oficialitách je předseda vlády jednotlivě uvedl do jejich ministerských působišť.

Velký návrat Marie Benešové

Marie Benešová

Marie Benešová

Jméno čerstvé ministryně spravedlnosti Marie Benešové není ve světě vysoké politiky neznámé. Na postu šéfky spravedlnosti působila už za doby vlády Jiřího Rusnoka v letech 2013 až 2014. Dlouholetá členka sociální demokracie patří do okruhu lidí blízkých prezidentu Miloši Zemanovi, je členkou jeho poradního týmu. Z ČSSD odešla v roce 2013 a o čtyři roky později ohlásila odchod z politiky. Teď nastal její návrat do nejvyšších pater.

Kariéra Benešové je velmi pestrá; do svého nynějšího jmenování pracovala jako advokátka v advokátní kanceláři Benešová Beránek Blaha, u jejíhož zrodu stála. Její specializací je trestní právo. Dříve také zastávala pozici nejvyšší státní žalobkyně, do níž ji v roce 1999 navrhl tehdejšímu premiérovi Zemanovi ministr spravedlnosti Otakar Motejl. Benešová se poté jako žalobkyně významně podílela na stíhání korupce. Mimo jiné prosadila na státním zastupitelství vznik specializovaných odborů závažné hospodářské kriminality.

Staronovou ministryni, která vešla ve známost díky sporu s justiční mafií, letos čekají výběry klíčových funkcionářů – předsedů Vrchních soudů v Praze a Olomouci. Pokud zůstane ve funkci do příštích voleb, otevře se jí příležitost zásadně ovlivnit personální podobu justice. Sama Benešová pro Radiožurnál jako své priority uvedla boj s korupcí a návrh nového zákona o státním zastupitelství.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!