28. ledna 2017 10:53, aktualizováno  18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad vítá Trumpovo rozhodnutí nepřijímat uprchlíky

Prezident Zeman si povoluje kravatu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman si povoluje kravatu. | foto: ČTK

PRAHA Pražský hrad uvítal rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavit na 120 dní přijímání uprchlíků. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v sobotu na Twitteru oznámil, že prezident Miloš Zeman je dlouhodobě proti přijímání muslimských migrantů a nyní má ve Spojených státech spojence.

„Prezident USA Donald Trump chrání svoji zemi, jde mu o bezpečí občanů. Přesně to, co EU elity nedělají,“ reagoval Ovčáček na zveřejnění Trumpova pátečního exekutivního příkazu o přísnějším prověřování imigrantů.

„Pan prezident se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání muslimských migrantů,“ uvedl Ovčáček o Zemanovi. „Bezpečí občanů ČR je prioritou. Nyní máme spojence v USA,“ doplnil.

Trump svým příkazem na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání pak zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zatím nechtěl Trumpovo rozhodnutí ohledně uprchlíků hodnotit. „Já bych si raději počkal, co se bude dít dál a jakou podobu nejen toto, ale i jiná opatření, která jsou vyhlášená formou dekretu, naberou,“ řekl České televizi Zaorálek.

Agentura OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci v reakci na Trumpův příkaz vyzvaly ve společném prohlášení Washington, aby nepřestal poskytovat azyl lidem prchajícím před válkou a pronásledováním. Podle nich potřeba pomoci uprchlíkům nikdy nebyla větší.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz