8. listopadu 2017 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrad vs. brněnský radní. Zeman na rakovinu neumírá, už jsme podali trestní oznámení i žalobu, říká Ovčáček

Český prezident Miloš Zeman odpočívá v zahradách Pražského hradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman odpočívá v zahradách Pražského hradu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Prezidentská kancelář už podala žalobu a trestní oznámení na radního obvodu Brno-střed Svatopluka Bartíka (Žít Brno), ohlásil na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Bartík den předtím na svůj Facebook totiž napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Zemanův ošetřující lékař takové tvrzení odmítl.

„Ve věci lživých tvrzení Svatopluka Bartíka bylo dnes (ve středu) podáno prostřednictvím právního zástupce pana prezidenta: trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy, dále pak žaloba na ochranu osobnosti a návrh na předběžné opatření soudu, aby Svatopluk Bartík informace stáhl a dále je nerozšiřoval,“ uvedl odpoledne prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociální síti Twitter. 

Narážel tak na příspěvek Bartíka zveřejněný v úterý v podvečer. „Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení,“ uvedl na svém facebookovém profilu  uvolněný člen rady městské části Brno-střed pro legislativu a informatiku a místopředseda tamní Komise legislativní a organizační. 

„Kdyby nešlo o nejvyššího státního činitele, navíc v období sestavování vlády, a Zeman zároveň znovu nekandidoval, jistě bych to nešířil. Myslím tedy, že je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla,“ uvedl veřejně bývalý poradce premiéra Bohuslava Sobotky.

Bartík serveru Lidovky.cz původně nechtěl na dotazy vůbec odpovídat. Nakonec se ale v telefonu trochu rozmluvil. „Není potřeba se radit o tom, co dát na Facebooku, že? Omlouvám se, že vám dávám řečnickou, ale zkrátka jsem se tak rozhodl. Je to napsané i v té závorce na závěr. Hájím právo politiků na soukromí. Vadí mi, když jsou zveřejňovaný části odposlechů expremiéra (Petra) Nečase – to nesouvisí s politikou,“ sdělil.

08.listopadu 2017 v 11:16, příspěvek archivován: 08.listopadu 2017 v 13:53

Vyjádření ošetřujícího lékaře prezidenta republiky: https://t.co/fozaMZAe7T

„Pokud ale prezident s vysokou pravděpodobností zemře, jeho politický výkon čím dál více ohrožuje několik nemocí a on o svém zdravotním stavu lže – cukrovka nemůže, jak víme, odejít – tak v době sestavování vlády a v době, kdy znovu oznámil kandidaturu, tak je ve veřejném zájmu takové informace zveřejnit.“

Bartík si za informací stojí

Bartík si uvědomuje, že informace bez zdroje může být pro média bezcenná. „Ale asi chápete, z jakých důvodů jsem to zveřejnil,“ vysvětlil dále. „Řekl jsem to na své jméno i s tím rizikem, že budu vypadat divně. Jen jsem čekal týden, aby to ještě neprobudilo nějakého démona,“ dodal Bartík. Pro server iDnes.cz pak doplnil, že i po dementi Hradu si za svým vyjádřením stojí a uvedl, že se nebojí ani trestního oznámení. Zdroj svých informací odhalit odmítl, ale stoprocentně mu věří. „Kdybych nevěřil, tak to nezveřejním,“ řekl Bartík.

Hrad jeho zprávu důrazně okamžitě odmítl. „Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na pana Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení,“ napsal serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Také prezidentův ošetřující lékař Miloslav Kalaš označil zprávy o Zemanově vážném zdravotním stavu za vymyšlené a nepodložené. „Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu,“ uvedl ve středu.

Lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a člen prezidentova lékařského konzilia Martin Holcát, také informace o rakovině důrazně odmítl. „Kolegové dělali CT celého těla, tak měsíc zpátky, a řekli, že je to čisté. To jsou nějaké bludy,“ řekl serveru Lidovky.cz. Vzápětí ale dodal: „Nemůžu to vyvrátit, ani potvrdit. Ale já o něm nemám žádné informace. Je to ale nesmysl. Už jsem to slyšel několikrát.“

Informaci o nedávné prohlídce na CT (výpočetní tomografie - radiologická vyšetřovací metoda) potvrdil i Ovčáček.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz