Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Policie po vystoupení Vystrčila prověří, jestli v okolí Zemana nedošlo k trestným činům proti republice

Miloš Zeman při volbách do Poslanecké sněmovny 2021 foto: Twitter Jiří Ovčáček - Prezident mluvčí

Policie se začala zabývat událostmi, které přišly po zhoršení zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Vyšetřovatelé se budou například zajímat, zda někdo z jeho okolí nezfalšoval jeho podpis pod dokumentem svolávajícím schůzi Sněmovny na 8. listopadu nebo prezidentovo jmenování předsedy brněnského krajského soudu, potvrdily MF DNES dva zdroje.
  9:25

Samotná policie ohlásila začátek vyšetřování neurčitě ve zprávě na sociální síti Twitter. Podnětem pro ni byly informace zveřejněné v pondělí na tiskové konferenci Senátu.

„Je potřeba zkoumat rozhodnutí z posledních dnů poté, co vyšlo najevo, že minimálně od minulé středy je prezident ve stavu, kdy není schopen vykonávat svůj úřad. Vyšetřování lze zahájit na základě veřejně dostupných informací o stavu prezidenta z moci úřední,“ řekl MF DNES zdroj z policie.

Přesně před týdnem Miloš Zeman ustanovil předsedou brněnského krajského soudu Milana Čečotku, kterému hradní kancléř Vratislav Mynář předal jmenovací dekret. A to v době, kdy prezident byl už v nemocnici a se soudcem se tak osobně potkat nemohl. 

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček následně oznámil, že jmenovací dekret podepsal Miloš Zeman ještě v Lánech těsně před svou hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ukázal 14. října 2021 v...

Radek Vondráček ukazuje rozhodnutí, kterým prezident Zeman svolal novou Sněmovnu.

To je právě jedno z rozhodnutí, které teď bude policisty zajímat. Konkrétně to, zda byl podle lékařů prezident v tu chvíli ve stavu, že věděl, co dělá a podepisuje a zda jej například někdo neovlivňoval.

Ředitel nemocnice Miroslav Zavoral totiž ve středu předal kancléři prezidenta písemný dokument, ve kterém mu sděloval, že prezident Miloš Zeman není schopen kvůli své nemoci vykonávat svůj úřad. Kancléř Vratislav Mynář přesto druhý den odpoledne přivedl do nemocnice předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, kterému měl prezident podepsat svolání Sněmovny.

Prezidentovy pravomoci převezmou premiér a šéfové Parlamentu, říká článek 66

Právě kvůli tomu už několik lidí podalo trestní oznámení - podpis na listině je mírně odlišný veřejně známých podpisů prezidenta. Vondráček od počátku tvrdí, že na nemocničním pokoji vznikla i fotografie, jak Miloš Zeman dokument podepisuje. Pořídit ji měl šéf protokolu prezidenta Vladimír Kruliš. Fotografii dosud nikdo neukázal.

Právě tento akt už zkoumají kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, jak potvrdil její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat