Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrad zruší církevní vstupné

Česko

  8:25
PRAHA - Pražané budou moci do větší části katedrály sv. Víta znovu zdarma. Správa Pražského hradu zruší vstupné, které do chrámu zavedla církev.

Chrám svatého Víta foto: ČTK

Pět měsíců museli Pražané i turisté vytáhnout hned u vchodu do katedrály svatého Víta na Pražském hradě z peněženky stokorunu. Bez zaplacení se nedostali dál než pár metrů od dveří. To se nyní změní. Zpoplatnění zavedla začátkem loňského září katolická církev, respektive Metropolitní kapitula sv. Víta, jíž pražský městský soud přiřkl vlastnictví chrámu. Rozhodnutí ale v pátek zrušil Nejvyšší soud a svatostánek se vrací zpět do rukou státu. Správa Pražského hradu slibuje, že vstupné určitě zruší.

„Považujeme za správné, aby každý věřící mohl volně vstoupit do katedrály, prohlédnout si ji a pomodlit se. Mohu stoprocentně říct, že vstupné do celého chrámu zrušíme,“ řekl LN tiskový mluvčí Hradu Petr Hájek. Zpoplatněný zůstane vstup pouze do turisticky atraktivních částí katedrály, tedy k hlavnímu oltáři nebo do královské hrobky. O víkendu zde ještě platil návštěvní řád zavedený církví, tedy vstupné sto korun pro dospělého, dvě stě pro rodinu a padesát korun pro dítě. „Zatím jsme katedrálu oficiálně nepřevzali, nemáme ani doručený rozsudek, nemůžeme tedy zatím nic dělat,“ vysvětlil Hájek.

Soudní spory o vlastnictví katedrály trvají už téměř čtrnáct let. Nejvyšší soud nyní zrušil všechny předchozí rozsudky a rozhodl, že se případem má zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Vyhověl dovolání, které podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Vlastnictví katedrály podle Nejvyššího soudu přešlo nezpochybnitelně na stát nařízením o chráněné oblasti Pražského hradu a soudy nemohou takové právní normy popírat. Římskokatolická církev katedrálu spravovala až do padesátých let minulého století, kdy komunistický režim prohlásil, že chrám patří „všemu československému lidu“. Vládní nařízení je podle soudu dosud platné.

Církev reakci rozmýšlí
Zástupci církve zatím rozhodnutí Nejvyššího soudu nekomentovali, stejně jako Hrad zatím neměli rozsudek v rukou. „Mohu vyjádřit pouze lítost,“ uvedl ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha. Církev také zatím neřekla, jak na rozsudek zareaguje. „Kroky, které podnikneme, si ještě budeme promýšlet podle obsahu rozsudku a jeho odůvodnění,“ vysvětlil advokát Petr Zderčík, který Svatovítskou kapitolu ve sporu se státem zastupuje.

Podle mluvčího Hradu vleklé spory o pražskou dominantu samotnou památku nijak neovlivňují ani nepoškozují. „To, že je katedrála stále předmětem soudního sporu, nám nebrání v provádění oprav, například opěrných pilířů. Restaurátorské práce a opravy ročně přijdou na dvacet až čtyřicet milionů korun,“ vysvětlil Hájek.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!