Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hrad zveřejnil důvody nejmenování profesorů. Ošťádal: nemám potřebu se obhajovat

Česko

  18:50
Na webových stránkách Hradu byly ve středu zveřejněny důvody, které vedly prezidenta Miloše Zemana k odmítnutí jmenovat tři docenty profesory. Konkrétně jde o Ivana Ošťádala, Jana Eichlera a Jiřího Fajta. Rozhodnutí Miloše Zemana o nejmenování zveřejnil v úterý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Prezident Miloš Zeman foto:  Michal Růžička, MAFRA

V případě Ivana Ošťádala Zeman poukazuje na jeho minulost před rokem 1989, konkrétně na jeho údajnou evidenci jako agenta StB. Příslušný svazek včetně vázacího aktu se zachoval, nachází se v archivu bezpečnostních složek. Ošťádal byl zaveden v dubnu 1984 jako prověřovaná osoba s krycím jménem Štál. V březnu 1985 se z něj už stal agent. Svazek byl v roce 1991 uložen do archivu. Během své evidence měl Ošťádal mimo jiné pracovat pro Vojenské zpravodajství. Zda se kvůli tomuto svazku Hrad na archiv obrátil, odmítla ředitelka archivu Světlana Ptáčníková serveru Lidovky.cz sdělit. „Vztah badatele a archivu je důvěrný, proto archiv tyto informace veřejnosti sdělovat nesmí,“ uvedla. Podle sdělení Univerzity Karlovy má však Ošťádal čisté lustrační osvědčení. 

Jmenování profesorů se odkládá. Chládek chce schůzku se Zemanem

„V minulosti jsem se žádného neetického jednání nedopustil,“ řekl Ošťádal České televizi. Blíže nechtěl informace Hradu komentovat. „V tuhletu chvíli necítím potřebu se obhajovat,“ uvedl. 

Machková: prezident nemá správné informace

Spojitost s minulým režimem prezidentovi vadí i u druhého kandidáta Jana Eichlera. Důvodem pro nejmenování má být jeho činnost v Československé armády, konkrétně jeho údajné působení v pozici propagandisty útvarů ČSLA do roku 1979 a následné působení na rezidentuře tehdejší Vojenské zpravodajské správy GŠ ČSLA v Paříži jako její kmenový příslušník v letech 1979 – 1983 a působení v pozici hlavního ideologa Hlavní politické správy ČSLA mezi lety 1984 a 1989. I v případě Eichlera  argumentuje VŠE čistým lustračním ověřením.  „Pan prezident nemá správné informace. Pan docent Eichler byl sekretářem vojenského a leteckého přidělence v Paříži. Této funkci se také říká vojenský atašé, je na všech ambasádách,“ řekla ČT rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková.

Prezident Zeman odmítl jmenovat rovněž Jiřího Fajta a to z důvodů informací, které loni přinesl deník Mladá fronta Dnes. Podle deníku Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt byl do funkce generálního ředitele Národní galerie jmenován 1. července 2014 po ročním čekání.

Jmenování odloženo

Česká konference rektorů na rozhodnutí Zemana reagovala vyzváním akademické obce k neúčasti na čtvrtečním slavnostním ceremoniálu, který posléze ministr školství Marcel Chládek odložil.

Prezident již v minulosti odmítl jmenovat profesorem Martina C. Putnu, který nakonec jmenovací dekret převzal z rukou tehdejšího ministra školství Petra Fialy. Spolu s Putnou převzalo dekret dalších pět akademiků, kteří na protest proti Zemanovu rozhodnutí na původní slavnostní jmenování nedorazili.

Zeman tehdy v roce 2013 svůj postoj zdůvodnil tím, že není stroj na podpisy a pokud s některými návrhy na jmenování nesouhlasí, nepodepíše je. Navrhl, aby tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství či předsedu Senátu.

Rozhodnutí prezidenta republiky nejmenovat tři profesory

Oficiální vyjádření zveřejněné na stránkách Hradu:

1) V případě doc. Dr. et Ing. Jiřího Fajta, Ph.D. jde o informace týkající se návrhu na vyplácení odměn z komerční sféry generálnímu řediteli Národní galerie, tj. doc. Fajtovi.

2) V případě doc. PhDr. Jana Eichlera, CSc. jde o informace o působení v pozici propagandisty útvarů ČSLA do roku 1979, dále pak v letech 1979 – 1983 na rezidentuře tehdejší Vojenské zpravodajské správy GŠ ČSLA v Paříži jako její kmenový příslušník a v letech 1984 – 1989 pak v pozici hlavního ideologa Hlavní politické správy ČSLA.

3) V případě doc. RNDr. Ivana Ošťádala, CSc. jde o informace týkající se evidence „Agent“ u Státní bezpečnosti. Svazek, včetně vázacího aktu, se zachoval. Dále jde o poskytnutí adresy, v 80. letech, jako „krycí“ pro zasílání korespondence pro Státní bezpečnost ze zahraničí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!