Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradec hostí divadla

Česko

Zítra startuje 14. ročník festivalu Divadlo evropských regionů

HRADEC KRÁLOVÉ Letos už čtrnáctý ročník festivalu Divadlo evropských regionů se koná do 30. června ve východočeské metropoli. Festival slavnostně zahájí na hlavní scéně Klicperova divadla představení Samuela Benchetrita Minus dva v režii Juraje Nvoty s Bolkem Polívkou a Milanem Lasicou v hlavních rolích.

Během deseti dnů diváci uvidí více než 240 představení souborů ze 14 českých měst a 13 zemí Evropy na několika scénách, včetně nově zrekonstruovaného studia Beseda. Na terasách Besedy bude také odhalen památník neznámému herci. Autorem plastiky je hradecký sochař a řezbář Jaroslav Doležal. V rámci hlavního festivalového programu se představí 50 souborů, na Open Air scéně vystoupí 80 divadelních uskupení. Podle organizátorů je reprezentativně zastoupena tvorba divadel pražských, brněnských i regionálních, v programu nechybí ani inscenace alternativních souborů a divadelních škol.

Velký zájem je o inscenaci opery Národního divadla Zítra se bude, ve které se do Klicperova divadla po několika letech vrátí Soňa Červená, či o Višňový sad režiséra Vladimíra Morávka s Dagmar Havlovou v hlavní roli. Totéž platí i pro Tři sestry Husy na provázku a Evžena Oněgina Divadla Petra Bezruče z Ostravy. Den divadla bude patřit Spolku Kašpar, který v průběhu jednoho dne uvede trilogii Elsinor, zahrnující Shakespearova Hamleta, text Jiřího Stránského a Jakuba Špalka Claudius a Gertruda a Stoppardovu hru Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Hostitelské divadlo uvede čtyři inscenace ze svého aktuálního repertoáru, od komorní hry Oskar a růžová paní až po inscenaci Já, Don Quijote de la Mancha na hlavní scéně.

Mezi zahraničními hosty je letos tradičně Divadlo U mostu z Permu, ale také soubor Divadla Oskara Korsunovace z Vilniusu a mnoho dalších. Litevský režisér Korsunovac, který dnes pracuje převážně v západní Evropě, přiveze svoji slavnou inscenaci Shakespearova Snu noci svatojanské, kterou již hraje skoro deset let a objelo s ní bezmála celý svět. Pozornost poutá i hostování Divadla A. S. Puškina z Magnitogorsku s Ostrovského Bouří. Po loňském úspěchu inscenace Euripidových Trójanek přiveze italská režisérka Serena Sinigagliová novou inscenaci Ženský sněm, jež tentokrát vznikla v koprodukci nezávislého divadelního souboru A. T. I. R. a Piccolo Teatro.

***

Lákadla 14. ročníku festivalu Divadlo evropských regionů

21. 6.

Portia Coughlanová, DAB Nitra Minus dva, Štúdio L+S, Divadlo B. Polívky 22. 6.

Zítra se bude..., ND Praha Višňový sad, DNV Praha 24. 6.

Bouře, Divadlo A. S. Puškina Magnitogorsk Vrba, Divadlo Continuo 25. 6.

Sen noci svatojanské, Divadlo Oskara Korsunovace Vilnius 27.6.

Lásky jedné plavovlásky, Husa na provázku (též 28. 6.) Tři sestry, SND Bratislava Ženský sněm, A. T. I. R. Itálie 28.6.

Česká pornografie, Studio Továrna 29. 6.

Láska vole, Disk Praha Evangelium svatého Lukáše (Na rovinu!), Husa na provázku 30. 6.

Sauna vzpomínek, Husa na provázku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!